
Ex-alppihiihtäjä Kalle Palander Ontikan kartanollaan Virossa, 16.8.2016. © Kari Pekonen/Otavamedia
Alppihiihtolegenda Kalle Palander kertoo Gämblers Cast -podcastissa erikoisesta kokemuksestaan.
Dramatiikkaa Palander koki vuonna 1999, jolloin hän sai kirjeen postiluukusta. Palander aiemmin voittanut pujottelun maailmanmestaruuden ja aloittanut armeijan.
– Elettiin kevättä MM-kisojen jälkeen ja ensimmäinen tyttäreni Mathilde oli Norjassa saanut alkuunsa, Palander kertoo.
– Niin siis tunnistettu ensimmäinen, kuittasi Aleksi Valavuori.
– Niin, tunnistettu ensimmäinen juuri näin. Sain kirjeen postitse, että olen raskaana. Hän, nainen oli raskaana, tarkensi Palander.
– Noissakin hommissa sinua ei tunnettu kestävyydestä, vaan nimenomaan räjähtävyyttä, vitsaili kolmas juontaja Juha Perälä.
Kirje Palanderille oli shokki. Hän mietti eri vaihtoehtoja.
– Voi vittu, vittu, vittu, vittu. Mitä mä teen? Olen just voittanut maailmanmestaruuden. Nyt mä oon kusessa. Miten mä saan sen tekemään abortin?… Hän sanoi, että hän haluaa pitää sen. Meillä oli kuukausia aikaa.
Mathilde-tytär 29. joulukuuta 1999.
Kommentit
Oma kommentti