
Räppitähti Mikael Gabriel herätti huomiota siipiravintolan edustalla Helsingin rautatientorin kupeessa.
”Mustaan pilottitakkiin pukeutunut MG kävi välillä terassilla tupakalla. Sauhut vedettyään räppäri loikki takaisin ravintolan lämpöön”, kadulta kuiskutellaan.
Asiasta kertoo tammikuun painetun Hymy-lehden VinkVink-palsta.
Mikael Kristian Gabriel Sohlman, on taiteilijanimeltään Mikael Gabriel tai MG, suomalainen rap- ja pop-artisti. Hänen tunnetuimpia kappaleitaan ovat muun muassa ”Pohjosen poika”, ”Sä olit oikees”, ”Kipua”, ”Älä herätä mua unesta” ja ”Lennokki”. Hänen ensimmäinen levynsä 5 miljoonaa muuta julkaistiin vuonna 2009.
Lue myös: Näin sujuu Mikael Gabrielin firmalla!
Yllättävä lapsuustausta
Mikael Gabriel on saavuttanut musiikillaan Suomessa lähes kaiken mahdollisen ja etenkin hänen albuminsa Versus, Ääripäät ja Elonmerkki ovat menestyneet hienosti.
Mikael Gabrielin suosio jatkuu, hän tienaa mukavasti, asuu ylellisesti Espoossa ja sai taannoin lapsen norjalaisen Playboy-mallin Triana Iglesiasin kanssa. Niinpä onkin vaikeaa ellei mahdotonta kuvitella, että hänellä olisi yhtään mitään yhteistä pienen ja syrjäisen etelävirolaisen kaupungin kanssa.
Totta kuitenkin on, että hän on viettänyt Võrussa useita kesiä, ja viihtynyt siellä aina erinomaisesti. Linkki Mikael Gabrielin ja pikkuruisen Võrun välillä on hänen äitinsä Liidia Sohlman, joka on Võrusta kotoisin. Hän pyörittää ompelimoa, ja Mikael on siinä varajäsenen ominaisuudessa mukana.
Hymyn painetun lehden jutussa kerrotaan myös Mikaelin äidistä, joka osti Võrusta asunnon itsensä ja myös Mikaelin käyttöön, ja siihen liittyvästä tapauksesta, joka johti sikäläiseen mediahuomioon.
Asuntokaupassa oli mennyt pieleen aivan kaikki ja Liidian mielestä myös kaupunginhallinto oli ollut siihen syyllinen. Asunto oli ollut asumiskelvoton. Asiasta käytiin vuosia oikeutta.
Kommentit
Oma kommentti