Ismo Leikola saa rallikisoista vastapainoa koomikon työhön – ”Kunhan en jää viimeiseksi”

Stand up -keikkojen lisäksi Ismo Leikolan sydän sykkii vauhdille ja tiukoille kurveille. ”Jos komiikka on hauskaa, rallin ajaminen on jännää”, Ismo vertaa.

Teksti: Juhamatti Nieminen kuvat: Juhamatti Nieminen ja Laura Tamila/Nelonen

Maailman hauskimmaksi ihmiseksikin tituleerattu Ismo Leikola, 47, on niittänyt kansainvälistä menestystä stand up -koomikkona, mutta viime vuosina huumoriveikko on ottanut vahvaa jalansijaa myös ralliympyröissä. 

Päätyötä mies ei ole kuitenkaan vaihtamassa.

”En elättele toiveita, että minusta tulisi ammattikuski enää tässä iässä. Mutta tämä on sellaista, mitä olen aina halunnut tehdä. Jos stand up -komiikka on hauskaa, ralli on jännää”, Ismo hykerteli Hymylle Jyväskylän MM-rallin tuoksinassa.

Kiinnostuksen ralliin Ismo sai lapsuusajoista Jyväskylässä. Keski-Suomen sorateillä ajettu ralli tuli hänelle tutuksi jo silloin.

”Jyväskylästähän minä olen kotoisin, joten kyllä innostus on lähtenyt jo äidinmaidosta. Pikkupojasta lähtien olen käynyt katsomassa ralleja ja ihaillut pärinää, mikä autoista lähtee. Toki mäkihyppyäkin katsottiin televisiosta, mutta ralli oli ehdoton ykkönen”, Ismo muistelee.

”Käytiin katsomassa rallitestejäkin mökkimme lähellä ja pyytämässä kuskeilta tarroja sekä nimmareita.”

Koomikkokeisarin lapsuudessa rallivaltikka oli tukevasti suomalaisten käsissä.

”Markku Alén ajoi Lancialla, joka oli minusta coolin näköinen auto. Muistan myös Timo Salosen Suurajot-voiton. Se tuntui hienolta.”

Viime vuosina Ismo on päässyt verestämään lapsuuden muistojaan tositoimissa, kun hän on osallistunut itse rallikilpailuihin. Tänä kesänä hän pääsi toteuttamaan unelmansa. Ismo ajoi Jyväskylän MM-rallin kunnialla läpi Rally3-luokan Ford Fiesta -kilpurilla.

”Tavoitteeni oli selvitä maaliin. Piti painaa jarruakin joissain kohdissa, ettei särkisi autoa.”

Vielä viime vuonna Ismo kaasutteli takavetoisella BMW:n M3-mallilla.

”Se oli peräänheittovehje, kun Ford Fiesta on täysiverinen kilpuri.”

Lisää rallejakin on luvassa, mutta paineita Ismo ei tulevasta ota.

”Minulle riittää, etten jää viimeiseksi. Että pärjäisi jotenkin, eikä nolaisi itseään.”

Adrenaliini voittaa pelon

Ralli toimii Ismolle vastapainona komedian tekemiselle.

”Molemmat vaativat keskittymistä ja jännittävät yhtä lailla, mutta muuten kyse on täysin erilaisista asioista”, Ismo myöntää.

Pelottaako painaa kaasua ja vääntää rattia?

”Pelottaa, mutta adrenaliini vie voiton. Sama se on keikoillakin. Aina se jännittää. Kun jotain on sovittu, sitten vaan mennään. Rallissa nostetaan kytkin ylös ja sitten ajetaan.”

Siinä missä stand upia tehdään katsojille, rallissa ei yleisöä saisi miettiä lainkaan. 

”Se on ollut minulle vaikeinta. Kun ajaa, pitäisi miettiä vain tietä ja autoa. Fokus on pidettävä ajamisessa, eikä alkaa heittää perää luisuun penkoilla olevan yleisön mieliksi. Näyttämisenhalu iskee helposti päälle.”

Ilmaista rallin ajaminen ei ole, minkä Ismokin myöntää.

”Onneksi autossa on kaikenlaisia mainostarroja. Ne vähän auttavat, mutta kyllä tähän on saanut laittaa omaakin rahaa. Sen takia on pitänyt keikkojakin tehdä aika paljon, että pystyy rallia tekemään.”

Keikkoja Ismolla on riittänyt niin maailmalla kuin kotimaassa, jota hän on kiertänyt loppukesän aikana. Vaikka koti sijaitsee nykyään Yhdysvalloissa Los Angelesissa, ja ura vie pitkin maailmaa, Ismo nauttii edelleen keikkailuista kotimaassakin.

”Suomi on kaikkein tärkein paikka, ja tänne haluan tulla joka vuosi esiintymään. Toki Jenkeissä on mahdollisuudet tehdä isoa uraa ja kasvaa.”

Lupsakkaampaa suomeksi

Kotimaan keikat toimivat Ismolle osaltaan testinä ulkomaita varten.

”Olen nytkin kehitellyt uusia juttuja, joita on ollut kiva testailla. Omalla kielellä esiintyminen on lupsakkaampaa. Kokemuksen jälkeen voi sitten miettiä, kääntyisikö niistä joku juttu mahdollisesti englanniksi”, Ismo pohtii.

Keikkamatkoilla Ismo pysähtyy mielellään lounasravintoloihin, jotka saavat häneltä kiitosta.

”Ne ovat mahtavia paikkoja. On salaattipöydät, ja saa kotiruokaa, joita kaipaan Jenkkeihin. Siellä on vain mäkkäreitä joka kulman takana”, Ismo murahtaa.

Käytännötkin palvelukulttuurissa ovat Suomessa Ismon mukaan paremmalla mallilla.

”Asiat ovat selkeitä. Tietää, mitä saa ja miten asiat menevät. Jenkeissä kaikki on häilyvää ja liukuvaa”, Ismo harmittelee.

Optimized by JPEGmini 3.18.9.220874607-AV 0x0cce6b32

Uusi tv-sarja kehitteillä

Loppuvuodesta suomalaisen kalenterin täyttävät keikat niin Yhdysvalloissa kuin Australiassakin. Keikkojen taustalla Ismo on viritellyt erästä uutta tv-projektia.

”Se on vasta rakenteilla, eikä siitä hiiskua sen enempää. Kyseinen idea on ollut minulla pitkään, mutta nyt siitä ovat muutkin innostuneet. Se tehdään englanninkielisenä, mutta sitä kuvataan niin Suomessa kuin maailmallakin”, hän paljastaa.

Viimeksi Ismo oli mukana Nelosella nähdyssä Top Gear Suomi -ohjelmassa, jossa hän testaili eri menopelejä yhdessä kiekkolegenda Teemu Selänteen ja näyttelijä-juontaja Christoffer Strandbergin kanssa.

”Sitä oli hauska tehdä. Toivottavasti pääsisi tekemään vastaavaa myöhemminkin. Olisi hienoa viedä suomalaista rallihenkeä myös Jenkkeihin ja muualle maailmaan. Komiikkafanit löytäisivät rallin ja rallifanit komiikan.”

Vuonna 2024 Ismosta ilmestyi dokumenttielokuva, ja sen lisäksi hän on raottanut elämäänsä kahdessa julkaistussa kirjassa. Uusia kirjoja ei näköpiirissä ole.

”Ne (kirjat) olivat elämäni vaikein ponnistus. Se oli aika pitkäjänteistä hommaa, mikä ei minun adhd-luonteelleni sopinut”, Ismo tunnustaa.

Kirjat Ismo teki silloisen puolisonsa Angelika Bravuksen (ent. Leikola) kanssa. Pari erosi kuitenkin vuonna 2021. Eron jälkeen Ismo on pitänyt parisuhde-elämässään matalaa profiilia.

”Eipä siihen ole mitään kommentoitavaa, mutta olen noussut hyvin takaisin jaloilleni eron jälkeen. Kyllähän siitä on jo vuosia vierähtänyt… Mutta en usko, että olen uusiin naimisiin menossa”, Ismo toppuuttelee.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Ismo Leikola

Kommentit

Oma kommentti