Anssi Kelalta kaunis muisto Tapani Kansasta! – ”Tapani Kansa on liittynyt lintujen lauluun”

Anssi Kela. Kuva: Ari Heinonen/Otavamedia.

– En tuntenut Tapani Kansaa. Tapasin hänet vain kerran, Isot Biisit -ohjelman kuvauksissa kesällä 2016. Tuo kohtaaminen kuitenkin jätti jäljen, Anssi Kela kirjoittaa.

SINGER TAPANI KANSA, 20.7.2006
© ARI HEINONEN/KUVARYHMÄ/SKOY

– Minun oli tarkoitus haastatella Kansaa hänen kotonaan Espoon Westendissä. Yleensä en jännitä ihmisten tapaamista, mutta tuolloin hieman hirvitti. Olin kuullut kaikenlaisia tarinoita, hän jatkaa julkaisussaan Instagramissa.

– Minut ja kuvausryhmän otti kuitenkin vastaan ystävällinen ja huomioonottava isäntä, joka oli laittanut pöydän koreaksi: tarjolla oli runsas kattaus erilaisia piiraita ja leivonnaisia. Haastattelu sujui ongelmitta.

Haastattelun jälkeen he istuivat terassilla, jossa Tapani totesi, että hänen laulunsa alkavat olla laulettuja.

– Kun kameroita pakattiin pois, istuimme vielä hetken aurinkoisella terassilla. Kysäisin Tapsalta, millaisia projekteja hänellä oli meneillään. Hän katseli pihalle ja sanoi, että kyllä hänen laulunsa alkavat olla laulettu. Hän oli saanut tehdä sitä, mitä on halunnut, ja juossut hyvän matkan. Oli tullut aika kuunnella lintujen laulua.

Tuo hetki jäi erityisesti Anssin mieleen.

– En aistinut sanoissa katkeruutta tai tyytymättömyyttä. Laulaja vaikutti seesteiseltä, paikkansa löytäneeltä. Hetki jäi mieleen opetuksena siitä, miten lavoilta voidaan poistua myös tyylikkäästi. Uusia sivuja voi kääntää ilman, että roikkuu väkisin kiinni jossain sellaisessa, joka meni jo. Osaisinpa itsekin olla joskus vanhempana kuin Tapsa.

– Ennen lähtöämme hän halusi vielä esitellä kellarinsa, johon hänen pojalleen oli tehty äänitys- ja treenitilat. Muistan innon ja ylpeyden, jolla Tapsa esitteli poikansa pajaa. Isälle oli selvästi tärkeä juttu, että myös jälkipolvi teki musiikkia.

– Tapani Kansa on liittynyt lintujen lauluun. Kiitokset tehdystä työstä.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Anssi Kela (@anssikela) jakama julkaisu

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Anssi Kela, Tapani Kansa

Kommentit

Oma kommentti