
KARI VEPSÄ 10/2001
© PEKKA KUPARINEN/SKOY
Kari Vepsä ajoi orkestereineen Haminasta Vaasaan vain kuullakseen, että keikka on itse asiassa vasta seuraavalla viikolla, kerrotaan Sami Lotilan kirjoittamassa Suomalaiset lavatähdet -kirjassa.
”Söimme koko orkesteri Vaasassa pitsat, ja lähdimme ajamaan takaisin kohti Haminaa”, Vepsä kertoo Lotilan haastattelussa.
Kirjassa kerrotaan myös artistien erikoisista kokemuksista keikkailevina artisteina. Yhtenä kertojana on laulaja Kari Vepsä, joka kertoo erikoisesta keikkakokemuksesta.
”Se oli niin outo, ettei sitä soitettu lainkaan, vaikka koko yhtye ajoi sitä varten kuusisataa kilometriä Suomen yhdeltä laidalta toiselle laidalle”, Vepsä kertoo kirjassa.
”Meillä oli bändi Haminassa, ja esiinnyimme lähinnä Kaakkois- ja Etelä-Suomessa, Lappeenrannassa ja muissa sen alueen kaupungeissa. Keikkoja meillä oli niin paljon kuin halusimme tehdä. Tanssipaikoissa oli siihen aikaan viikollakin kaksikin bändiä samana iltana, eli tilanne oli koko lailla erilainen kuin nykyään, kun tanssipaikkoja ei enää edes ole etenkään etelässä”, Vepsä pohjustaa.
”Myin itse meille keikkoja, ja tämän kyseisen keikan olin myynyt hotelliin Vaasassa. Ajoimme koko bändi Haminasta Vaasaan. Matkaa oli yhteen suuntaan kuusisataa kilometriä, ja se vei aikaa melkein kokonaisen päivän. Perillä menimme kyseiseen hotelliin ja kerroimme vastaanoton tytölle, että ’Tässä me nyt olemme ja nyt me alamme roudata soitto- kamojamme lavalle.’ Tyttö oli ihmeissään ja sai lopulta kerrottua, että meidän keikkamme olisi vasta seuraavalla viikolla samana viikonpäivänä. Minä olin siis erehtynyt viikosta. Keikan olin sopinut puhelimessa, kuten tuohon aikaan tehtiin. Ei ollut mitään mustaa valkoisella”, hän jatkaa tarinaansa.
Kertomus on Sami Lotilan kirjoittamasta kirjasta ”Suomalaiset lavatähdet”. Kirja ilmestyi tiistaina 29. heinäkuuta 2025 Readme.fin kustantamana.
Kirja kokoaa yhteen suomalaisten lavatähtien tämän hetken kuumimmat nimet ja kattauksen alan suurimpia legendoja.
Mukana kirjassa ovat Saija Tuupanen, Komiat, Hurma, Neitoset, Taikakuu, Kari Vepsä, Dimitri Keiski, Joel Hallikainen, Pepe Willberg, Jukka Kuoppamäki ja monta muuta tanssikansalle ja koko Suomellekin tuttua nimeä, jotka kaikki kertovat rehellisesti ja rohkeasti uransa nousuista ja laskuista.
Kommentit
Oma kommentti