
Hallikinen
Muusikko Joel Hallikainen, 63, soittaa kitaraa ja suoltaa lyriikkaa Espanjan Fuengirolassa ravintola Kukon lavalla. Menossa on Hallikaisen tulevan keikan soundcheck, jonka avulla tarkistetaan, että musiikki ja laulu kuuluvat tasaisesti kaikkialla ravintolassa.
Hallikainen on soittanut musiikkia laidasta laitaan, mutta parhaiten keski-ikäiset tv-katsojat muistavat hänet Timo Koivusalon parina alkuperäisestä TV2:n Tuttu juttu -ohjelmasta. Viime vuonna myös nuorempi sukupolvi pääsi tutustumaan Hallikaisen taitoihin, kun hän osallistui MTV3:n Masked Singer Suomi -ohjelmaan.
Kalakukoksi naamioitunut Hallikainen putosi kisasta viidentenä. Yleisön yllätykseksi Hallikainen joutui jättämään kisan sen jälkeen, kun hän oli vetäissyt suurimman hittikappaleensa Kuurankukan vuodelta 1992.
”Ajattelin, että oman biisin esittäminen on varmin tapa hämätä katsojia”, Hallikainen sanoo ja naurahtaa päälle.
Kappaletta oli tarjottu aikoinaan Rainer Frimanille, mutta hän ei ottanut sitä levylleen. Hallikaisen mielestä Timo Koivusalon sävellyksen poljento oli kuin Tapio Rautavaaran esittämästä Kulkuri ja joutsen -kappaleesta.
”Jossain kohtaa sain ajatuksen lisätä sävellykseen Ruotsin-laivan bändeistä tutun sutikompin, jonka jälkeen sävellys avautui ihan uudella tavalla. Olin päättänyt, että se on viimeinen levytykseni. Jos levy jää käteen, lopetan musiikin tekemisen”, Hallikainen sanoo.

Hallikinen
Perttu pelasti uran
Tuttu juttu -ohjelman tuottajat olivat päättäneet, etteivät juontajat Hallikainen ja Koivusalo esiinny ohjelmassa artisteina. Laulaja-näyttelijä Tapani Perttu peruutti musiikkiosuutensa kuvauspäivänä, eivätkä tuottajat löytäneet hänelle sijasta, joten Hallikainen pääsi vetämään haastatteluosuuden välissä Kuurankukan. Loppu on suomalaista musiikkihistoriaa.
Turusta teini-ikäisenä Raisioon muuttaneesta, yksinäisyydestä kärsineestä ja sen takia koulussa huomiota herättäneestä Hallikaisesta tuli hetkessä ”kaikkien suomalaisten omaisuutta”.
”Perustimme punkbändi Korroosion vuonna 1979. Musiikin ohella tarkoituksena oli saada tyttöjä ja juopotella. Ensimmäinen levytetty kappaleemme oli Hei, hei, hei. Minä sävelsin sen ja Jarmo Hauhtonen teki siihen sanat. Korroosiota kesti kaksi vuotta ennen kuin lähdin bändistä”, kertoo yhtyeessä Jesus Caesar -nimellä esiintynyt Hallikainen.
Vaikka Hallikainen lähti bändistä, anarkisti ei lähtenyt Hallikaisesta. Hän heitti trubaduurikeikkoja sekä osallistui rauhanmarsseille. 1980-luvun puolessa välissä hänestä kuoriutui Taikuri Telmus, joka hauskuutti lapsia muun muassa Ruotsin-laivoilla ja esiintyi TV2:n Pikku kakkosessa.
”Sekin oli roolihahmo, joka ei vienyt uskottavuutta iskelmien laulamiselta. Toinen levyni oli vuonna 1990 julkaistu Laulava Taikuri Telmus ja lapset, jossa olivat mukana myös Anneli Saaristo ja Anna Hanski”, Hallikainen muistelee.
Hallikainen muistuttaa, että kaikessa musiikissa yhdistävä tekijä on yleisö – oli kyseessä gospel, iskelmä, lastenlaulut tai punk. Hän ei vieroksu mitään muuta musiikkilajia kuin tangoa.
”Se ei taivu minun laulamana”, Hallikainen myöntää.
Hallikinen[/
Poika jakoi fanikortteja
Sen sijaan Hallikaisen poika Eeli selviytyi tänä vuonna Tangomarkkinoiden semifinaalivaiheeseen eli 20 parhaan joukkoon. Hän on isänsä tapaan monipuolinen muusikko.
”Eeli haluaa ja saa kulkea musiikillisella urallaan omaa tietään. Hän on lapsesta lähtien nähnyt, mitä artistielämä on. Hän ei tarvitse apuani”, Hallikainen sanoo.
Sanoittaja Ilkka ”Ile” Vainio on kertonut, miten hänen isänsä Junnu Vainio toivotti poikansa tervetulleeksi musiikkialalle: poliisit kuskasivat Ilen kotiin ja kertoivat Junnulle kaverusten murtautuneen huoltoasemalle ja varastaneet telineellisen c-kasetteja. Hallikaisen pojalla oli siihen oma manööverinsä.
”Eeli löysi autoni hansikaslokerosta ison kasan kuvallisia kortteja, johon olin raapustanut valmiiksi nimikirjoitukseni. Hän otti kortit ja jakoi niitä naapuruston postilaatikoihin. Pikkaisen se hävetti”, Hallikainen toteaa ja naurahtaa päälle.
Nyt Eelillä on omat kortit, joita jakaa.
Kuurankukan jälkeen Hallikaisen elämässä meni kovaa. Häntä revittiin kaikkialle.
”Kerran palasin Ruotsista keikalta Suomeen, kun huomasin erään lehden kannessa kuvani vieressä otsikon: Hallikaisen turvamiehet pahoinpitelivät eläkeläisrouvan. Järkytyin, koska en ollut edes nähnyt tilannetta. Rouva oli yrittänyt kesken keikan lavalle, mutta turvamiehet olivat estäneet sen. Kävimme tilanteen läpi. Saamani selvityksen perusteella luulen, että kyseessä oli paremminkin mielensä pahoittaminen kuin pahoinpitely”, Hallikainen kertoo yhden esimerkin erikoisista tilanteistaan urallaan.
Keikkahuuman keskellä perheeseen syntyi viisi lasta. Hullujen vuosien lopussa millenniumin aikaan hänellä oli Pia-vaimon kanssa kaksi alakouluikäistä sekä kolme vaippaikäistä lasta, joista nuorimmat olivat kaksosia.
”Avioliittoni oli kriisissä. Olin samalla isä, iskelmätähti ja tv-tähti, mutta omien korvieni välissä yleisö ja levymyynti määrittelivät identiteettini. Kodin ulkopuolella mietin, mikä olen ja kotona kuka olen. Minun piti avioliiton ja perheen hyvinvoinnin takia jättää Tuttu juttu vuonna 2000”, Hallikainen myöntää suoraan.

Hallikinen
Avioliiton kesto on ihme
Alkoholia meni suositeltua enemmän. Hallikaisen äiti ei juonut koskaan pisaraakaan, mutta lavatähden isäpuoli kärsi alkoholismista, minkä takia äidin ja isäpuolen avioliitto päättyi eroon. Lopulta Hallikainen meni katkaisuhoitoon, vaikka hän ei käyttänyt alkoholia joka päivä ja hoiti työkeikat selvin päin omalla autolla.
”Nuorelle miehelle elämätön elämä on rikos. Sen takia avioliittoni kestäminen on ihme. Minulla on vaimo Pia, joka halusi jatkaa, vaikka itselläni oli jalat irti maasta. Lapset, lapsenlapset ja vahva puoliso olivat meidän perheen pelastus. En halunnut myöskään, että lapsenlapseni näkee pappaa koskaan humalassa – eikä ole nähnyt”, Hallikainen kertoo.
Myös esikoisen syntymä Hallikaisen ollessa 25-vuotias toi elämään toisen uuden ihmisen: biologisen isän. Suhde ei vielä silloin alkanut toimimaan, mutta erään keikan jälkeen suosion ollessa suurimmillaan isä tuli tapaamaan poikaansa. He ovat siitä lähtien olleen säännöllisesti yhteydessä.
”Turun satavuotisjuhlissa lauloin Finlandia-hymnin Turun Tuomiokirkossa. Äitini ja biologinen isäni olivat saapuneet sinne toisistaan tietämättä. Keikan jälkeen otimme yhteiskuvan. Se on ainoa valokuva, jossa olen yhdessä äitini ja isäni kanssa.”
Hallikainen on levyttänyt omien laskujensa mukaan 37 albumia, joista viisi on lasten- ja kuusi gospel-levyjä.
”Status ei enää määrittele minua ihmisenä.”
Syksyllä Hallikainen julkaisee 38 levynsä Mielensäsanoittaja. Kesäkuun alusta lähtien radiokanavilla on voinut kuulla albumilta kappaleen Kiveen kirjoitettu. Se on tyypillinen hallikaisralli.
Monipuolinen laulaja aikoo tehdä ainakin yhden musiikillisen aluevaltauksen ennen eläköitymistä. Masked Singer Suomi -ohjelmassa hän veti toisena biisinä Waltteri Torikan version Italian yössä.
”Se oli tuottajan valitsema biisi, mutta kai se meni hyvin, koska sain sen jälkeen soiton keikkamyyjältä, joka halusi järjestää Pentti Hietaselle (oopperalaulaja) ja minulle vähintään kuuden konserttitalon mittaisen yhteiskiertueen”, Hallikainen toteaa.
Syyskuun lopussa alkavalla kiertueella he laulavat toistensa sekä omia kappaleita ja esittävät niitä yhdessä.
Kommentit
Oma kommentti