
Linja-autonkuljettajan epäillään syyllistyneen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen ajamalla vaarallisesti valtatie 9:llä
Poliisilla on tutkinnassa tapaus, missä 1965 syntyneen linja-autonkuljettajan epäillään kuljettaneen ajoneuvoa siten, että on syytä epäillä matkustajien ja vastaantulevan liikenteen turvallisuuden vaarantuneen.
Lue myös: Ajoi poliisia karkuun anastetulla autolla!
Alun perin 12.2.2026 hätäkeskukseen kello 18.17 tullessa ilmoituksessa kerrottu linja-autosta, joka suorittaa vaarallisia ohituksia välittämättä sulkuviivoista, ajaa ylinopeutta ja muutoinkin holtitonta ajoa.
Poliisipartio tavoitti Liperin suunnasta valtatie 9:llä Joensuuhun kulkeneen linja-auton ja ryhtyi tarvittaviin alkutoimiin ja kirjasi asiasta rikosilmoituksen.
Lähde: Poliisi
Kommentit
Oma kommentti