
Ylen toimittaja Maxim Fedorov miettii, että olisi varmaan kätevää mikäli tekoäly tietäis kaiken hänen elämästään. Mutta onneksi siihen on vielä matkaa.
Hänen mukaansa maailman turhin asia heti sotien jälkeen on tekoälyanalyysi siitä, onko teksti elävän ihmisen vai tekoälyn kirjoittama.
– Olen huvikseni syöttänyt näihin AI Detectoreihin omia tekstejäni, ja eri alustat väittävät samojen tekstien sisältävän tekoälyn generoimia osuuksia nollasta 99 prosenttiin.
– Olisi varmaan kätevää, jos tekoäly tietäisi kaiken elämästäni ja osaisi kertoa siitä yhtä vetävästi. Mutta siihen on vielä matkaa. Tuskin tekoäly pystyy järjestämään piirakkamaistelun eri puolilla Suomea, tuskin se pystyy tulemaan luoksenne hymyilevänä ja 36,6-asteisena viihdyttämään ja kertomaan tärkeistä ja kiinnostavista asioista. Minä pystyn, ja teen sen muutaman viikon ajan 30.3. alkaen. Kevätkiertueellani vierailen Pohjois-Pohjanmaalla, Savossa, Pohjois-Karjalassa, Etelä-Suomessa, Keski-Suomen Äänekoskella, Satakunnan Kankaanpäässä ja Etelä-Pohjanmaan Vimpelissä. Tarkempi aikataulu on jo kotisivuillani.
– Tulevan kiertueen tärkeimpänä saavutuksena pidän sitä, että pääsen esiintymään koulun ruokasalissa (Vesanto). Lukiolaisille olen jo kerran puhunut ruokasalissa, nyt on vuorossa aikuisyleisö. Tärkeimpänä mokana pidän sitä, että kun minut pyydettiin esiintymään Haminalahteen, olin kuopiolaislähtöisen Olli Seurin edessä puhumassa Haminasta eikä Haminalahdesta. Huhtikuussa pääsen onneksi kumpaankin eivätkä ne mene enää ikinä sekaisin (Haminalahti to 9.4. ja Hamina ma 20.4.). Nähdään jossain päin Suomea!
Jos kuva ei näy, katso tästä linkistä.
Kommentit
Oma kommentti