
Pippa Laukka on kuumien ilmojen aikana käynyt tekemässä pienimuotoista ”Olet mitä syöt” -tutkimusta kauppojen kylmäkaappeihin.

Pippa on tuttu MTV3-kanavalta Olet mitä syöt -ohjelmasta.
Näky oli erikoinen.
– Näky on samanlainen lähes kaikkialla: olutta, siidereitä, energiajuomia ja limuja rivissä. Mutta missä ovat ne raikkaat alkoholittomat vaihtoehdot?, Pippa kysyy julkaisussaan Instagramissa.
– Ymmärrän toki, että kylmähyllyjen sisältö ei ole sattumaa, vaan seurausta kaupallisista ja logistisista valinnoista. Kylmähyllytilaa on rajallisesti ja se on myymälän kalleinta hyllytilaa ja siksi sinne sijoitetaan tuotteita, joilla on nopea kierto ja korkea katemarginaali. Alkoholijuomat, energiajuomat ja limut ovat myynnin kannalta varmoja valintoja, jotka tuovat kaupalle hyvän tuoton.
Kysyntä ohjaa valikoimaa, se on selvä.
– Nyt kun tiedetään että nuorempi sukupolvi on alkoholin käytön suhteen maltillisempaa, eikö olisi aika luopua perinteistä ja vaikuttaa ostokäyttäytymiseen myös tarjoamalla alkoholittomia vaihtoehtoja.
– Minusta olisi jo aika, että myös alkoholittomat janonsammuttajat pääsisivät kylmähyllyyn samalle viivalle. Ne eivät ole vain vaihtoehtoja, vaan monelle se ensimmäinen ja usein paras valinta. Ja totta kai meillä on ihana suomalainen vesi, sitäkin on kiva ja tärkeä lipittää. Mutta on se marsun aivastus kiva ääni mökkisaunalla. Itse asiassa ollut jännä huomata, miten vähän prosenttien puute vaikuttaa siinä juomishetkessä, hyvä fiilis tulee joka tapauksessa kun korkkaa siiderin vaikka siinä ei ole alkoholia.
– Ja saa suositella pysähtymispaikkoja ja kauppoja, missä tiedätte panostetun myös alkoholittomien tuotteiden esillepanoon, hän toteaa.
Kommentit
Oma kommentti