Salkkarit-tähti Monika Lindeman lataa akkujaan mökillään – ”Järvimaisema rauhoittaa”

19.6.2025 Espoo,Monika Lindemanin mökki. Kuva Matti Matikainen

Nuuksiossa komeilevan mökin kupeessa sijaitsee Monika Lindemanin äidin luotsaama perhehotelli, jonka pyörittämisessä myös tv-kasvolla on oma roolinsa.

19.6.2025 Espoo,Monika Lindemanin mökki. Kuva Matti Matikainen

Kuin aika pysähtyisi. Näyttelijä Monika Lindemanin, 39, ei tarvitse pitkään miettiä Espoossa Nuuksion kansallispuiston maisemissa komeilevan mökkinsä lempipaikkaa. Se löytyy mäntyjen keskeltä kallion päältä, josta avautuvat idylliset näkymät Siikajärvelle.

”Tämä paikka on niin rauhallinen ja kiva. Tässä on kiva nauttia aamukahvia, istua ja fiilistellä. Kiireisen arjen keskellä maisema rauhoittaa ja rentouttaa”, Monika tuumaa.

Näyttelijäkaunotar viihtyy järvellä myös SUP-laudan päällä.

”Se on rauhoittumista, jossa saa ajatukset muualle. On luonnon kanssa yhtä, kun vesi virtaa.”

Puolen tunnin ajomatkan päässä Helsingistä sijaitseva mökki on toiminut Monikan perheen kesäparatiisina kymmenen vuotta. Vaalean huvilan kupeessa sijaitsee hotelli Nuuksio, jonka Monikan isäpuoli hankki tuolloin nimiinsä.  Paikka on tuosta lähtien toiminut perhehotellina.

”Kauppojen mukana tuli kaksi järvimökkiä, joista toinen jäi meille ja toinen vanhemmille”, Monika kertaa.

Kiinteistöjen nimet ovat vaatimattomasti Mäntyniemi ja Kesäranta, jotka tunnetaan myös presidentin ja pääministerin virka-asuntojen niminä.

”Ne ovat edellisen omistajan peruja, mutta toisaalta tämä paikka sijaitsee niemessä ja tässä on isoja mäntyjä. Nimensä arvoinen paikka.”

19.6.2025 Espoo,Monika Lindemanin mökki. Kuva Matti Matikainen

Puoliso rakastui paikkaan

Mökki ehti toimia alkuvaiheessa Monikan varsinaisena kotinakin, kun hän palasi Lontoosta Suomeen saatuaan samoihin aikoihin kiinnityksen tv-sarja Salatuista elämistä. Mukana muutti brittiläis-irlantilainen puoliso Darren McStay, johon Monika oli tutustunut Lontoon teatterikorkeakoulussa.

”Darren rakastui miljööseen heti. Hän ihmetteli, että voiko tällaista paikkaa ollakaan. Vaikka hän oli asunut Lontoon ytimessä, hän on ollut aina pohjimmiltaan eräihminen. Välillä häntä on vaikeaa saada lähtemään poiskaan, kun hän tykkäisi jäädä laiturinnokkaan heittelemään virveliä”, Monika naurahtaa.

Paikan merkityksestä kertoo sekin, että samoissa maisemissa vietettiin parin kymmenen päivää kestäneitä häitä heinäkuussa 2016.

”Ne olivat ikimuistoiset juhlat”, Monika tunnustaa.

Parilla on 4- ja 7-vuotiaat lapset, joiden myötä perhe päätyi viitisen vuotta sitten hankkimaan mökin rinnalle varsinaisen kerrostalokodin Monikan kotikonnuilta Kauniaisista. Mökkimatka taittuu autolla reilussa vartissa.

”Jos se olisi ollut kiinni Darrenista, hän olisi jäänyt asumaan tänne ympäri vuoden. Oli kuitenkin ajateltava lapsia. Täällä kun ei ole varsinaisia huoneitakaan”, Monika pohtii.

Vuonna 1933 rakennetulla huvilalla on tehty vuosien saatossa ylläpitoon liittyviä maalaushommia, mutta mitään hienouksia kaksikko ei ole lähtenyt rakentamaan.

”Emme ole kumpikaan varsinaisia sisustusintoilijoita, emme kotonakaan. Niin kauan kuin asiat toimivat, ovat puhtaita ja ovat käytännöllisiä, se riittää meille.”

Mitään työleiriä Monika ei mökistä kuitenkaan ole halunnut, josta esimerkkinä hän mainitsee keittiöön hommatun tänä kesänä uuden astianpesukoneen rikkoutuneen tilalle.

”Kun tulen mökille, haluan vain rentoutua ja viettää aikaa perheen kanssa”, hän linjaa.

Virikkeitä mökkimaisemissa riittää, myös kansallispuiston läheisyys auttaa.

”Järvi on ihana. Uidaan ja saunotaan paljon. Lasten kanssa käydään metsässä samoilemassa. Luonto toimii henkireikänä koko perheellemme. Otetaan joko koirat mukaan tai sitten mennään rakentamaan leikkimajaa johonkin.”

19.6.2025 Espoo,Monika Lindemanin mökki. Kuva Matti Matikainen

Hotellin läheisyys etu

Rakennusliiton kurssikeskuksena takavuosina toimineen hotellikompleksin tiluksilta löytyy myös rantasauna, kota ja laavu. Päärakennuksessa on 65 huonetta, erilaisia kokoustiloja, kuntosali ja uima-allas.

”Meillä on se etu, että voimme kömpiä mökiltä­ ho-tellille aamupalalle ja lou­-naalle. Toki mökillä grillaammekin myös”, Monika myhäilee.

Hotellia johtaa Monikan äiti, mutta myös näyttelijä itse kantaa perheyrityksen eteen oman kortensa.

”Päävastuullani on sosiaalisen median pyörittäminen, mutta autan tarvittaessa missä milloinkin. Joko baaritiskin takana, siivoamisessa tai aamupalan laittamisessa”, Monika luettelee.

Työ toimii hänelle vastapainona näyttelijän työlle.

”Tykkään kun tehdään yhdessä ja pääsee pallottelemaan ideoita. Näyttelijänä tekstien ja repliikkien opettelu on aika yksinäistä hommaa.”

Yhteinen työ on lähentänyt äidin ja tyttären välejä. Kaksikko pitää palavereja viikoittain.

”Toki välillä sarvet kolisevat, kun olemme molemmat aika suorasanaisia. Ei aina päästä yhteisymmärrykseen heti, mutta lopulta kuitenkin. Minulle on myös tärkeää löytää harmonia, mikä menee aina kinastelun edelle”, painottaa Monika.

19.6.2025 Espoo,Monika Lindemanin mökki. Kuva Matti Matikainen

Puitteet elokuvalle

Monika on päässyt hyödyntämään hotellia yhdessä Darrenin kanssa, kun he kuvasivat tiloissa yhdessä tuottamansa To Thy Rest -kauhuelokuvan toissa talvena. Kyseessä oli Darrenin ensimmäinen pitkä elokuvaohjaus, jossa Monika näytteli.

”Ilman tätä paikkaa elokuvan teko ei olisi onnistunutkaan. Saimme temmeltää täällä vapaasti, kun paikka oli kuvausten takia kiinni. Kokki oli tehnyt meille ruoatkin valmiiksi.”

Kauhuelokuvan tekeminen oli kytenyt kaksikon mielissä ensivisiitistä lähtien.

”Kun ensi kertaa ajettiin mökkitietä tänne, katsottiin toisiamme ja ajateltiin tämän olevan kuin legendaarisen The Shining-elokuvan alkukohtauksesta”, Monika paljastaa.

Monika pääsi elokuvassa ensi kertaa kokeilemaan tuottamista.

”Näytteleminen on suurin intohimoni edelleen, mutta kyllä se kiinnostaa tulevaisuudessakin. Olen nyt töiden ohella aloittanut audiovisuaalisen tuottamisen opiskelujakin.”

Pariskunnan yhteistyö toimi hyvin, vaikka välillä työt kasaantuivatkin.

”Kun molemmat tietävät oman roolinsa ja hoitavat ne kunnialla, se auttaa.”

Monikan tavoin Darren on luonut Suomessa näyttelijän uraakin. Hän on näytellyt tv-sarjoissa Modernit miehet ja Pysäyttäkää Nyqvist sekä elokuvissa Dual ja What remains.

Kesäteatteria

Hotellitoiminnan jatkajaksi Monika ei koe poltetta, eikä näe omien rahkeidenkaan riittävän siihen.

”Perheyrittäminen on ihanaa, mutta enemmän tykkään luovemmasta puolesta.”

Luovempaa osaamistaan Monika on päässyt toteuttamaan Salatuissa elämissä, jossa näyttelijä on viihtynyt poliisi-Lindan saappaissa kymmenen vuoden ajan.

”Kyseessä on vahva naisrooli, jota on ollut mahtava tehdä. Rakastan hahmoani ja saan sen tekemisestä paljon kiksejä, enkä vaihtaisi päivääkään pois”, Monika hymyilee.

Salkkarit on perinteisesti kesällä kuvaustauolla, jonka myötä Monika on yhdistänyt kollegoidensa kanssa voimat kesäteatterin merkeissä. Salkkarit-poppoon esittämä Ranskalainen pyjama -näytelmä pyörii Kangasalan kesäteatterissa heinäkuun puoliväliin.

”On ollut aivan ihanaa… Olin haaveillut teatterin tekemisestä pitkään. Teatterikärpänen pureksi sieltä täältä, mutta kesäteatterin tekeminen on auttanut siihen”, Monika kiittelee.

Monikan juhlapyöreät huipentuvat syksyllä, kun näyttelijä täyttää syyskuussa 40 vuotta. Tulevat pyöreät eivät saa näyttelijää potemaan keski-iän kriisiä.

”Mieli on kirkas. Fyysinen kuntokin on hyvä, eikä ole mitään isompia vanhuuden merkkejä näkyvissä”, Monika heläyttää.

Teksti:Teksti: Juhamatti Nieminen, kuvat: Matti Matikainen

Kommentit

Oma kommentti