Seinäjoen Tangomarkkinat palaa Ylen kanaville!

Seinäjoen Tangomarkkinat palaa Ylen kanaville. Laulukilpailun finaali ja viihdekonsertti nähdään televisiossa suorina lähetyksinä.

 

Yhdeksän vuoden tauko

 

Seinäjoen Tangomarkkinat ja Yle ovat sopineet uudesta yhteistyöstä yhdeksän vuoden tauon jälkeen. Tänä vuonna sekä lauantainen Laulukilpailun Finaali että perjantaina järjestettävä Paikka auringossa -viihdekonsertti ovat katsottavissa Yle TV 1:ssä sekä Yle Areenassa. Lisäksi Laulukilpailun toukokuista Semifinaalia voi seurata suorana Yle Areenasta. Haku Tangomarkkinoiden Laulukilpailuun aukeaa tänään klo 10.00, uudet Tangokuninkaalliset valitaan Seinäjoen Tango Areenassa lauantaina 12. heinäkuuta.

Vuonna 1985 ensimmäistä kertaa järjestettyjä Seinäjoen Tangomarkkinoita on juhlittu monipuolistuneella musiikkitarjonnalla jo muutaman vuoden ajan. Positiivisen tuloksen tehnyt tapahtuma houkutteli viime vuonna liki 50 000 kävijää, joiden joukossa oli myös uutta ja nuorta yleisöä. Tapahtuman saavutettavuuden ja houkuttelevuuden oletetaan paranevan entisestään kun Seinäjoen Tangomarkkinat ja Yle ovat  tehneet sopimuksen, jossa Yle välittää Laulukilpailun Finaalin ja Semifinaalin sekä perjantaina järjestettävän viihdekonsertin.

”Tämän eteen on tehty kovasti töitä”

– Tämän eteen on tehty kovasti töitä ja on upeaa päästä kertomaan tästä yhteistyöstä kaikille. Tangomarkkinoiden Laulukilpailulla on pitkä historia niin kilpailuna kuin televisiolähetyksinä. Mikä olisikaan hienompaa kuin se, että palautamme  yhteistyön Ylen kanssa tv-ja radiolähetysten osalta. Olemme sopineet yhteistyöstä niin, että tämän vuoden lisäksi meillä on optio jatkaa myös ensi vuonna.  Tahtotilana on kehittää yhteistyötä niin, että tulevaisuudessakin tekisimme yhteistyötä Ylen kanssa. Tuotantopalavereissa on ollut loistava fiilis ja uskallan väittää, että molemmat osapuolet ovat innoissaan uudelleen alkaneesta yhteistyöstä. Tästä tulee hyvä!, sanoo Seinäjoen Tangomarkkinoiden toimitusjohtaja Pasi Ojala.

– Yleisöltä on tullut paljon toiveita sisällöistä, jotka olisivat suunnattuja esimerkiksi tanssimusiikin ja -kulttuurin ystäville. Mielestäni Tangot tarjoaa juuri sellaista sisältöä, joka täyttää näitä toiveita. Tämä on myös loogista jatkumoa viime kesänä toteutetulle Puoli 7 kesäilta -ohjelmalle, jonka myötä kiersimme suomalaisia tanssilavoja Puoli 7 -ohjelman ja Radio Suomen kera. Luvassa on kattavasti ohjelmia Tangomarkkinoilta sekä televisiossa, radiossa että Yle Areenassa, kertoo Ylen tapahtumapäällikkö Jyri Kataja-Rahko.

9.-13.7

Seinäjoen Tangomarkkinoita juhlitaan jälleen keskiviikosta sunnuntaihin 9.-13.7.2025. Seinäjoen Tangomarkkinat levittäytyy tuttuun tapaan ympäri kaupunkia ja luvassa on monipuolista ohjelmaa musiikin ja tanssin ystäville sekä uusien Tangokuninkaallisten valinta.

Uudet Tangokuninkaalliset valitaan lauantaina 12. heinäkuuta. Laulukilpailun ilmoittautuminen avautuu perjantaina 31. tammikuuta klo 10.00. Yleisö pääsee osallistumaan uusien Tangokuninkaallisten valintaan ammattiraadin ja kilpailun tuomariston kanssa. Tuomariston puheenjohtajana jatkaa tänä vuonna vuoden 2010 Tangokuningas Marko Maunuksela, jonka lisäksi tuomaristossa istuvat mm. Maria Lund,  Waltteri Torikka ja Pekka Laine Ylen edustajana.

Jari Sillanpäätä voi kuulla kirkoissa vielä ennen joulua.

Tänä vuonna perjantain viihdekonserttina järjestetään Paikka auringossa  –konsertti, jonka esiintyjät ja juontajat tiedotetaan myöhemmin.  Tangokadulla esiintyvät mm.  Olli Halonen, Kyösti Mäkimattila, Jari Sillanpää, Juha Tapio, Marita Taavitsainen, Suvi Teräsniska, Saija Tuupanen ja Arttu Wiskari.  K

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Seinäjoen Tangomarkkinat

Kommentit

Oma kommentti