
Tero ja Nalinee ovat onnellisia yhdessä. Kuva: Ideavista Studios
Rakkautta & haaveita Thaimaassa: “Mee pois täältä” – Teron 22 vuoden avioliitto päättyi karmivallla tavalla! Uusi rakkaus löytyi 45 minuutissa!
Kuva: Tero ja Nalinee. Kuva: Ideavista Studios
Nämä olivat Teron mukaan avioliiton lähes viimeiset sanat vaimolta: “Mene uuteen suhteeseen, hanki vaikka maksullinen nainen tai mene vaikka itsesi kanssa leikkimään ja tyydytä seksuaaliset halusi itse, minä en välitä.” Siihen päättyi 22 vuotta kestänyt avioliitto, kertoo Tero.
Dokumentaarinen tosi-TV-sarja Rakkautta & haaveita Thaimaassa alkaa Eveo-kanavalla tiistaina 10.3. kello 21.30. Sarja kertoo Thaimaassa asuvien suomalais-thaimaalaisten pariskuntien elämästä, arjesta ja ihmissuhteista.
22 vuoden avioliitto päättyi – uusi rakkaus löytyi 45 minuutissa
Sarjan ensimmäisessä jaksossa nähdään dramaattinen tarina suomalaismiehestä, jonka 22 vuotta kestänyt avioliitto päättyi – ja uusi rakkaus löytyi vain 45 minuuttia myöhemmin.
Haastatteluhetkellä Teron pitkä liitto thaimaalaisen naisen kanssa on päättynyt. 22 vuotta kestänyt avioliitto kariutui, kun vaimo ilmoitti haluavansa avioeron.
– Vaimo oli ilmoittanut ottavansa avioeron ja sanoi minulle: “Mee pois täältä.”
Pariskunnalla on yhteinen noin 650-neliöinen talo Hua Hinissä, ja eron jälkeen käynnistyi kiista omaisuuden jakamisesta.
– Kolme viikkoa yritin päästä takaisin, enkä päässyt. Emäntä sanoi sitten, että nyt lopeta se häirintä ja viestien lähettely, että “I am done. I will never take you back.” Sanoin siihen sitten, että “I am done as well Enough is enough.”
Sarjan ensimmäisessä jaksossa pariskunnalla on vielä virallinen harkinta-aika menossa.
– Meillä on kaksi yhteistä lasta. En sitä sano, etteikö meillä olisi ollut myös todella nautittavaa ja ihanaa aikaa yhdessä ja olisin halunnut jatkaa, mutta kun hän ei halunnut.
Tero kertoo sarjassa myös, mikä hänen mukaansa johti lopulliseen välirikkoon. Pariskunnan talossa asui sukulaisia, joilta hän olisi toivonut väliaikaisesti pientä vuokraa oman taloustilanteensa kiristyttyä.
Tilanne kärjistyi lopullisesti, kun pariskunnan yhteinen matka peruuntui.
– Vaimo totesi minulle, että on parempi että sinä lähdet nyt ja yksin. Sitten olin kolme viikkoa siellä (lomapaikassa) ja täytyy sanoa että rommia meni ihan kiitettävästi ja itkin ja yritin päästä takaisin ja lähetin 500 viestiä päivässä ja rukoilin, että ota takaisin. Ei tarvitse mitään vuokria maksella.
Tero kertoo myös varoittaneensa eron seurauksista.
– Sanoin, että ymmärrätkö sinä, että jos nyt aikaa kuluu ja minulle tulee joku tilaisuus, niin sinähän olet käskenyt minulle, että sinua ei kiinnosta: “mene uuteen suhteeseen hanki vaikka maksullinen nainen tai mene vaikka itsesi kanssa leikkimään ja tyydytä seksuaaliset halusi itse, minä en välitä.”
Ero sai kuitenkin yllättävän käänteen.
– Kerkesin tosiaan olla sinkkuna 45 minuuttia sen viimeisen “I’m done” -lauseen jälkeen. Sitten tapasin Nalineen ja siitä alkoi tuhkimotarina.
Nykyisin Tero asuu Nalineen kotona ja kuvailee elämäänsä yllättävän onnelliseksi.
– Nyt sitten eletään Nalineen kotona ja evp eli elän vaimoni palkalla. Minä olen koti-isä ja teen kotihommat kaikki täällä ja teen ne todella ilolla ja olen tällä hetkellä varmaan yksi maailman onnellisimmista miehistä.

Karin kaipuu isyyteen
Sarjan ensimmäisessä jaksossa seurataan myös valokuvaajan työstä eläkkeelle jääneen Karin elämää Thaimaassa. Elämä Suomessa ei enää tuntunut kiinnostavalta, ja tavattuaan matkallaan Thaimaassa Phantipan hän päätti muuttaa asumaan Hua Hiniin.
Kari kertoo avoimesti myös henkilökohtaisesta kaipuustaan isyyteen.
– Minulla on ollut kaipuu isyyteen. Niin sanotusti kaksi kertaa kävi kiekko tolpassa.
Hän kuvaa hieman surullisena, kuinka aiemmissa suhteissa alkaneet raskaudet päättyivät keskeytyksiin. Yhdessä pitkässä parisuhteessa pariskunta harkitsi myös adoptiolapsen hankkimista Kiinasta.

Sarjan ensimmäisessä jaksossa nähdään kuitenkin lämmin ja koskettava hetki, kun Karin elämässä tärkeä pienokainen, Phantipan tyttären vauva esitellään televisiossa. Kyseessä on tavallaan Karin lapsenlapsi – ei biologinen, mutta hänelle henkisesti hyvin merkityksellinen.
Hellyttävässä kohtauksessa Kari laulaa pienokaiselle.
Adoptoi lapsen aiemmasta suhteesta
Sarjassa tavataan myös Hanna ja Supachai, lempinimeltään Atte. Pariskunta työskentelee yhdessä Hannan omistamassa matkatoimistossa All Around Asiassa.
Perheen arkeen kuuluu myös lapsi, jonka Hanna adoptoi aiemmasta suhteestaan.
– Minun poikani isä on minun entinen poikaystäväni. Sitä kautta sain sitten bonuslapsen. Hän jäi eron jälkeen minulle ja adoptoin hänet, ja nyt hän on virallisesti minun poikani. Suomalainen lapsi.
Nykyisen miehensä Supachain Hanna kertoo tavanneensa varsin yllättävällä tavalla.
– Tosiaan tämän nykyisen mieheni tapasin tässä kotini edessä. Aina on sanottu, että kukaan ei tule kotoa hakemaan, mutta nyt on sekin myytti todistettu vääräksi.
Kolmesti naimisiin saman naisen kanssa
Sarjassa seurataan myös Sipiä ja Suthipornia, jotka työskentelevät perheen omistamassa Happy Pig -ravintolassa.
Sipi on tehnyt pitkän yrittäjäuran Suomessa. Hän työskenteli aiempina vuosinaan yrittäjänä ja omisti peräti yhdeksän eri kultakauppaa.
– Minulle löytyi sitten uusi tuleva puoliso Lohjan K-kaupan kassajonosta, jolloin ilmoitin hänelle, että menen hänen kanssaan naimisiin. Näin tapahtui joitakin vuosia myöhemmin, mutta hänen löytäminen Suomesta oli kovan työn takana. Rouva Siljamäen kanssa olen mennyt kolme kertaa naimisiin, Sipi toteaa.
Rakkaus alkoi vatsataudista
Ensimmäisen jakson viides pariskunta on Erkki ja Jintana, joiden parisuhteen alkutaival alkoi merkillisissä olosuhteissa.
Jintana oli suositellut ruokaa, josta Erkki sai ikävän vatsataudin Hän sulkeutui potemaan yksin omaan hotellihuoneeseensa eikä päästänyt ketään sisälle. Jintana toi lääkkeitä oven taakse. Tuolloin heillä oli ensi kohtaamisen yhteydessä vielä eri hotellihuoneet.
Jintana säikähti, että oliko tämä nyt tässä. Mutta ei ollut.
Rakkautta ja haaveita Thaimaassa sarja Eveolla tiistaisin kello 21:30.
Kommentit
Oma kommentti