
Jari Sillanpään keikka Espanjassa ei toteudukaan. Tangokuninkaan piti esiintyä Fuengirolassa vappuna. Nyt kuitenkin suunniteltu 30 vuotta estradilla -juhlakonsertti on peruttu Sohailin linnassa.
Syynä tähän on tavallisilta ihmisiltä tulleet valitukset.
”Fuengirolan kaupunginvaltuusto on päättänyt, ettei minulle myönnetä lupaa esiintyä kaupungin omistamissa tiloissa, eikä näin ollen tapahtumapaikkaa voida käyttää”, Sillanpää tiedotti asiasta, josta kertoo Fuengirola.fi.
”Kaupunginvaltuusto on kertonut saaneensa yhteydenottoja ihmisiltä, jotka ovat ilmaisseet tyytymättömyytensä siihen, että esiintyisin kaupungin omistamissa tapahtumapaikoissa. Päätöksen perusteeksi on ilmoitettu myös vuoden 2020 tuomioni.”
Lue myös: Jari Sillanpäällä kyynärsauvat – katso!
Jari Sillanpään esiintymisen peruuntumiseen siis syynä tuomiot. Hänet tuomittiin vuonna 2020 Helsingin käräjäoikeudessa sakkoihin sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä. Aiemmin, vuonna 2018, Sillanpää sai tuomiot rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta (metamfetamiini) ja 10 kuukauden ehdollisen vankeustuomion huumausainerikoksista.
Lähde: Fuengirola
Kommentit
Oma kommentti