Jutta Larm: ”…upeaa, että me kaikki ollaan erilaisia”

Hyvinvointivalmentaja Jutta Gustafsberg 16.1.2018
© Sampo Korhonen/Otavamedia

Jutta Larmin mukaan maailma olisi tylsä paikka, jos olisimme kaikki samasta muotista.

 

Hyvinvointiyrittäjä, tv-juontaja Jutta Gustafsberg 27.1.2017
© Pekka Holmström/Otavamedia

 

Jutta kertoo, että näki maailmaa eri tavalla työskennellessään poliisina, jolloin hän oli nuorempi.

 

Ajatuksiaan hän valottaa julkaisussaan Instagramissa.

 

– Mitä enemmän opin tuntemaan erilaisia ihmisiä, sitä paremmin ymmärrän, kuinka upeaa on, että me kaikki ollaan erilaisia. Maailma olisi tylsä paikka, jos oltais kaikki samasta muotista, näytettäisiin samalta, ajateltais samalla tavalla ja elettäis samanlaista elämää, Jutta kirjoittaa.

– Nuorempana, kun työskentelin poliisina, näin maailmaa tietyllä tavalla. Moni asia tuntui mustavalkoiselta, kunnes aloin kohdata enemmän erilaisia ihmisiä, kulttuureja ja elämäntarinoita. Opin ymmärtämään, että usein kielteiset asenteet syntyvät juuri siitä, ettemme tunne tai tiedä tarpeeksi. Ja kun emme ymmärrä jotain, se voi muuttua peloksi – ja pahimmillaan jopa vihaksi.

– Kun annamme itsellemme luvan kohdata toisia ilman ennakkoluuloja, sitä enemmän maailmamme laajenee. Ja se on ihan mahtavaa. Ei ole väliä, mistä tulet, kuka olet tai mitä polkua kuljet – jokainen meistä ansaitsee tulla nähdyksi ja kuulluksi omana itsenään.

– Jokainen meistä on ainutlaatuinen ja arvokas ja todella tarkoitan tätä. Hymyillään tuntemattomille, kannustetaan, iloitaan! Koska mitä enemmän levitetään hyvää, sitä enemmän sitä on.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Jutta Larm

Kommentit

Oma kommentti