
Matti Nykäsen kuolemasta 4. helmikuuta on kulunut seitsemän vuotta. Leski Pia Nykänen muistaa elämänsä surullisinta päivää julkaisulla Instagramissa.
– Ensi yönä 7-vuotta sitten Sydän rakas lakkasi sykkimästä. Kaipuu ja ikävä ei koskaan häviä, Pia kirjoittaa särkyneiden punaisten sydänemojien kera.
Matti Nykänen oli suomalainen mäkihyppääjä. Hän voitti urallaan viisi olympiamitalia, 14 maailmanmestaruusmitalia ja 22 Suomen-mestaruusmitalia. Mäkihypyn maailmancupin hän voitti neljästi, ja osakilpailuvoittoja hänellä on 46, joka oli ennätys helmikuuhun 2013 saakka.
Matin kuolinsyy oli pitkään jatkunut haimatulehdus. Välittömäksi kuolinsyyksi todettiin keuhkokuume. Sairaus oli seurausta pitkään jatkuneesta alkoholin käytöstä. Nykänen menehtyi yllättäen kotonaan helmikuussa 2019.
Jos kuva ei näy, katso tästä linkistä.
Kommentit
Oma kommentti