
Edesmenneestä hiihtäjä Mika Myllylästä tehdään dokumenttielokuva. Siihen otetaan mukaan kotivideoita, joita hiihtäjä kuvasi perheestään. Aineistoa on löytynyt muun muassa vuoden 2001 Lahden dopingskandaalin jälkeen.
Dokumentin ohjaavat toimittaja Sean Ricks leikkaaja-dokumentaristit Ville Hakonen ja Jussi Sandhu.
– Mika Myllylä oli sankarini, kuten monelle muullekin 1990-luvulla kasvaneelle. Hän oli tuiki tavallinen ja toisaalta täysin poikkeuksellinen. Vahva mutta hirmu herkkä, Ricks Wacky Tie Films -tuotantoyhtiön tiedotteessa.
– Mikan maailmaan sukeltaminen on ollut ihmeellistä ja järisyttävää.
Hän oli Suomen menestyneimpiä mieshiihtäjiä. Hän voitti olympiakultaa perinteisen hiihtotavan 30 kilometrin matkalla Naganossa 1998 ja neljä maailmanmestaruutta, joista kolme Ramsaun MM-hiihdoissa 1999. Yhteensä Myllylä voitti urallaan kuusi olympiamitalia ja yhdeksän MM-mitalia.
Kommentit
Oma kommentti