
Mato Valtonen on pian Kai Merilän haastattelussa painetussa Hymy-lehdessä. Jo 1970-luvulla suomirockin kauhukakaraksi nimetty ja Sleepy Sleepers -yhtyeen keulakuva Mato Valtonen täytti helmikuussa 71 vuotta. Ikä ei kuitenkaan tätä monitoimipuuhamiestä paina.
– Mulla ei ole aikaa jäädä eläkkeelle, eikä kiikkustuoliin! mies naurahtaa.

Mato Valtonen kertoo elämänsä huimista käänteistä ja uusista tuulista huhtikuussa ilmestyvän Hymyn printtilehden henkilöhaastattelussa.
– Rokin pariin ajauduin intohimosta. Perustin teininä ensimmäisen bändini The Millionares.
Kukaan meistä ei osannut soittaa, mutta into oli kova. Sleeppareissakin olin aluksi roudarina, koska osasin vaihtaa kelamankkaan patterit.
Sleepy Sleepers aiheutti suosionsa huipulla 1970-luvulla ja 1980-luvun alkupuolella jopa valtiollista skandaalinkäryä.
– Eduskunnassa pohdittiin koko bändin lakkauttamista lain puitteissa.
Mato Valtonen loi myös spektaakkelinomaisen konsertin Helsingin kauppatorille vuonna 1993, kun tötterötukkainen Leningrad Cowboys -bändi esiintyi ensimmäisen kerran Puna-armeijan kuoron kanssa. Paikalla oli arviolta lähes 80 000 katsojaa.
– Seuraavana vuonna oltiin New Yorkissa MTV:n Video Music Avards -gaalassa suorassa tv-lähetyksessä, jota katsoi satoja miljoonia ihmisiä.
Kai Merilä haastattelee – katso videotiiseri
Kommentit
Oma kommentti