Mato Valtosella monta rautaa tulessa – ”En jämähdä kiikkustuoliin”

Mato Valtonen

Menestysrokkari, näyttelijä, kirjailija, luennoitsija, visionääri, yrittäjä. Mato Valtosella, 71, ei ole aikaa jäädä eläkkeelle. ”Innostun helposti uusista ideoista.”

Teksti: Kai Merilä kuvat: Kai Merilä, ruedi muster ja Mato Valtosen kotialbumi

Mauri Valtosella, joka paremmin tunnetaan Mato Valtosena, on titteleitä kuin Vilkkilässä kissoja. Kaikenlaisissa liemissä keitetty elämän monitoimipuuhamies on ollut julkisuudessa jo 1970-luvulta lähtien. Aluksi öykkäröivänä rokkarina, myöhemmin taas maailmaa valloittavana tötteröpäänä, kirjailijana, yrittäjänä ja muiden muassa elokuvanäyttelijänäkin. 

Hymyn haastattelun tapaamispaikaksi Valtonen oli valinnut yrittäjäystävänsä omistaman keikkabussin. Sellaisen reilut miljoona kilometriä syöneen ja paljon rokkielämää nähneen vuosikymmeniä vanhan ja kauhtuneen maanteiden ruusun!

No, itse asiassa keikkabussi liittyy olennaisena osana paitsi Valtosen omaan pitkään rokkiuraan Sleepy Sleeperseissä ja Leningrad Cowboysissa, niin myös hänen kehittämäänsä uuteen podcastiin.

”Sen nimi on Keikkabussi-podcast ja joka jaksossa minulla ja juontajakaverillani Tuomas ”Tume” Uusitalolla on vieraana yksi tunnettu artisti tai viihdealan ihminen kertomassa huimia ja hauskoja tarinoita keikkamatkoilta, Valtonen kiteyttää.

Hän hehkuttaa, että mukaan on saatu jo Suomen nimekkäimpiä artisteja kuten esimerkiksi Remu Aaltonen, Sam Yaffa, Samu Haber, Anssi Kela ja maailman hauskin ihminen Ismo Leikola.

”Muistelen keskusteluiden lomassa myös omia keikkareissujani. Artisteille sattuu ja tapahtuu vaikka mitä tien päällä, ja halusin että ne huikeat tarinat saadaan talteen”, Valtonen sanoo.

Mato Valtonen

Maurista tuli Mato

Maurista tuli Mato jo teini-ikäisenä.

”Oltiin kaverin mökillä tekemässä musaa ja siellä oli aika kylmä. Mä olin makuupussissa lattialla ja kääntelehdin lämpimikseni. Yksi kavereista tokaisi, että ”sähän kiemurtelet kuin mato!” Nimitys jäi sitten mulle pysyväksi.”

Samoihin aikoihin tuolloin Lahdessa asunut Mato ja kaksi muuta kaveria perustivat ensimmäisen yhtyeensä The Millionares.

”Kukaan ei osannut soittaa, mutta into oli kova ja bändin nimi oli ainakin tavoitehakuinen”, Mato naurahtaa.

Legendaarinen Sleepy Sleepers sai alkunsa vuonna 1974 lahtelaisten tiskijukkien ravintoloiden huumoriesityksistä. Mato oli aluksi keikoilla mukana esiintyvänä roudarina, koska oli ainoa, joka osasi vaihtaa vanhaan kelamankkaan patterit.

”Se oli sellaista hauskanpitoa ja jysähti yleisöön heti. Saimme musahulluttelumme ovelasti levy-yhtiöön sen varastomiehen avulla. Hänestä muuten tuli myöhemmin sen levy-yhtiön pomo”, Valtonen muistelee.

Mato Valtonen

Skandaalinkäryä!

Sleepy Sleepers pyrki tahallaan näyttämään mahdollisimman mauttomalta. Jäsenten pukeutumisasuihin kuuluivat muun muassa koppalakit, niittiliivit, kettingit ja naisten vaatteet.

Ensimmäinen single Kuka mitä häh? ja Sinulle äiti -pitkäsoitto nousivat vuonna 1975 salaman lailla myydyimpien levyjen listalle useaksi viikoksi. Nuortenlehti Suosikki kertoi lähes viikoittain Sleeppareiden kuulumisia. Radiokanavat sen sijaan eivät huolineet yhtyeen kappaleita soittoon niiden räävittömien sanoitusten takia. 

”Keikkapaikat olivat kuitenkin tupaten täynnä väkeä ja yleensä poliisit paikalla. Sehän oli meille bändinä tärkeintä, että hurja maine vain kasvoi.” 

Varsin nopeasti Mato Valtosesta tuli Sakke Järvenpään rinnalle bändin toinen keulakuva ja Suomi-rockin kauhukakara. Sleepparit koettelivat tuolloin suomettuneen ilmapiirimme rajoja jopa niin ärsyttävästi, että heidän esiintymisiään kiellettiin keikkapaikoilla ympäri maan.

Valtiollista skandaalinkäryä aiheutti vuonna 1977 julkaistu levy Takaisin Karjalaan. 

”Levyn nimi oli alun perin Karjala takaisin, mutta levy-yhtiö ei uskaltanut julkaista sitä. Julkisissa keskusteluissa levyn katsottiin jopa vahingoittavan Suomen ja Neuvostoliiton hyviä suhteita.”

Valtonen jatkaa, että asia eteni jopa niin pitkälle, että eräässä vaiheessa eduskunnassa mietittiin jo bändin lakkauttamista lailla.

”Pidimme bändissä kädet ristissä ja rukoiltiin, että bändi lopetettaisiin. Sitten olisimme heti lähteneet Amerikkaan ja mainostaneet itseämme maailman ainoana rockyhtyeenä, jonka valtio on lopettanut Neuvostoliiton vastaisena. Ja sitten olisimme olleet miljonäärejä!”

Kuva Pekka Nurmikallio Mato Valtonen

Tähtigaalassa

Vaikka Sleeppareita ei koskaan ole kuopattu, bändi oli välillä vuosikausia tauolla. Mato Valtosella riitti ideoita ja puhtia muiden muassa vuoden 1993 suurprojektissa, kun hänen luotsaamansa Leningrad Cowboys esiintyi Helsingin kauppatorilla Puna-armeijan kuoron kanssa. Väkeä oli paikalla arviolta lähes 80 000 henkeä.

”Nämä ovat juuri sellaisia päähänpistoja, jotka on ollut pakko toteuttaa. Jotkut niistä ovat onnistuneet loistavasti, jotkut eivät. Mä olen aina kulkenut silmät ja korvat auki ja tarttunut elämän tarjoamiin tilaisuuksiin. Mä olen sellainen hulluista ideoista helposti innostuva persoona.”

Valtonen listaa, että myös eräs muistorikkain esiintyminen Leningrad Cowboysilla oli 1994 New Yorkissa MTV:n Video Music Awards gaalassa.

”Esiinnyimme suorassa lähetyksessä sadoille miljoonille katsojille sellaisten ”pikkunimien” välissä, kuten Bruce Springsteen ja Aerosmith. Oli se huikeeta!”

Konkurssi otti koville

Toimitusjohtajan titteli Mato Valtoselle napsahti 1998, jolloin perustettiin maailman ensimmäisiä mobiilipalveluita kehittänyt ohjelmistotalo Wapit. Sitä pidettiin alansa edelläkävijänä. Toiminta ei alussa tuottanut voittoa, vaan sitä rahoitettiin kansainvälisten sijoitusyhtiöiden avulla. IT-kuplan puhjettua Wapit meni konkurssiin kesäkuussa 2001.

”En yleensä jää murehtimaan menneitä asioita, joihin ei voi enää vaikuttaa. Wapitin konkurssissa eniten otti koville se, että 120 ihmisen korkealle asetetut tavoitteet huuhtoutuivat viemäriin. Olimme kuitenkin yksi alan arvostetuimmista firmoista koko maailmassa ja se oli täysin henkilökuntamme ansiota.”

Valtonen lisää, että jälkeenpäin oloa helpotti se, että mukana olleet pitivät yhteyttä vielä pitkään konkurssin jälkeenkin.

”Paljon sai kuulla henkilökunnalta palautetta, että he pitivät sitä parhaana työpaikkana ikinä. Wapit-pikkujoulujakin järjestettiin ainakin 10 vuotta tapahtuneen jälkeen.”

Valtonen kertoo, että suurin osa työnsä menettäneistä työllistyi myöhemmin hyvin.

”Kaikki me menetimme konkurssissa jotain. Kuka enemmän, kuka vähemmän. Voittajia ei ollut. Olin itse myynyt hiukan osakkeitani silloin, kun kaikki oli vielä hyvin, eli jäin loppupelissä jonkin verran plussalle.”

50 vuotta riitti

Mato Valtosella tuli 2024 täyteen 50 vuotta rokkimuusikkona. Sleepy Sleepers juhlisti 50-vuotista uraansa juhlakiertueella, joka huipentui esiintymiseen Helsingin jäähallissa itsenäisyyspäivänä 2024. Esiintyminen jäi perustajajäsen Mato Valtosen viimeiseksi Sleepy Sleepersin riveissä. Sakke Järvenpään mukaan bändin toiminta jatkuu Valtosen erosta huolimatta.

”Olin Sleeppareissa tekemässä 38 albumia ja reilut 3000 keikkaa. Saatiin 12 kultalevyä ja yksi timanttilevy. Koen, että 50 vuotta rokkielämää riittää mulle, se on siis nähty.”

Tänä päivänä Mato Valtonen tekee uuden podcastinsa lisäksi yhä keikkaa, mutta ei musiikillista sellaista. Mies on nimittäin erittäin kysytty keynote-puhuja, jonka sanoma inspiroi ja kiinnostaa suurta yleisöä.

”Mä en ole vieläkään ihan täysin keksinyt, mikä meikäläisestä tulee isona.”

Eräs asia vastikään 71-vuotta täyttäneelle Mato Valtoselle on kuitenkin täysin selvä:

”Nyt mä pääsen vanhusten tansseihin. Mutta kiikkustuoliin en todellakaan aio jämähtää!”

Kai Merilä haastattelee.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Mato Valtonen

Kommentit

Oma kommentti