
Euroopan yleisradiounioni EBU:n tilaaman tutkimuksen mukaan Ylen verkkouutisten kuluttaminen ei vähennä kaupallisen median verkkouutisten kulutusta Suomessa. Tutkimus päinvastoin osoittaa, että Ylen ja kaupallisen median uutisten kuluttamisella on positiivinen yhteys.
Tutkimuksen mukaan Ylen verkkouutisia käyttävät henkilöt käyttävät vähintään yhtä todennäköisesti, ja usein todennäköisemmin, myös kaupallisen median uutispalveluita. Yhteys säilyi vahvana myös demografisten tekijöiden, kuten iän, sukupuolen ja tulojen, sekä uutisten kulutusmieltymysten vakioinnin jälkeen.
Asiaa on nyt ensimmäistä kertaa tutkittu monipuolisella, vain Suomen mediamarkkinaan keskittyvällä aineistolla. Tutkimus perustuu Ylen, Helsingin Sanomien, Ilta-Sanomien ja Iltalehden verkkoliikennedataan (FIAM) sekä Digital News Report -kyselytutkimukseen (Reuters Institute).
Economic study on the impact of publicly funded PSM activities on the largest commercial online news publishers in Finland (Oliver & Ohlbaum Associates, 2026) -tutkimuksessa analysoitiin sitä, heikentääkö Ylen toiminta kaupallisten medioiden tavoittavuutta, tuloja tai investointihalukkuutta.
“Tutkimus osoittaa, että julkisen palvelun ja kaupallisen median rinnakkaiselo tukee dynaamista ja kilpailukykyistä mediamarkkinaa Suomessa. On hienoa, että asiaa on nyt tutkittu ensimmäistä kertaa monipuolisella, juuri Suomeen keskittyvällä aineistolla”, sanoo Ylen toimitusjohtaja Marit af Björkesten.
Kyselyn tulokset osoittivat, että maksuhaluttomuus ja yleinen kiinnostuksen puute uutisia kohtaan vaikuttavat kaupallisten uutispalveluiden käyttöön merkittävästi enemmän kuin se, käyttääkö henkilö Ylen palveluita.
Tutkimuksessa tehdyn verkkoliikennedatan analyysin mukaan Ylen uutispalveluiden suurempi käyttö (tavoittavuus, sivunäytöt ja vierailut) on yhteydessä kaupallisten toimijoiden uutispalveluiden suurempaan käyttöön.
Tutkimuksen aineistona on käytetty verkkoliikennedataa ja kyselytutkimusta. Ylen, Helsingin Sanomien, Ilta-Sanomien ja Iltalehden verkkoliikennedata sisälsi viikoittaista tietoa uutispalveluiden käytöstä, kuten viikoittainen tavoittavuus, sivulataukset ja vierailut (126 viikkoa vuosina 2022–2025, Finnish Internet Audience Measurement, FIAM). 2 015 henkilön kyselytutkimuksessa tutkittiin Ylen ja kaupallisten palveluiden käytön välistä suhdetta yksilötasolla (Reuters Digital News Report 2025, Reuters-instituutti). Tutkimuksen on tilannut eurooppalaisten yleisradioyhtiöiden kattojärjestö EBU, jonka jäsen Yle on. Tutkimuksen on toteuttanut riippumaton talousanalyysitalo Oliver & Ohlbaum Associates ja sen on vertaisarvioinut mediatalouteen erikoistunut tutkija Vardges Levonyan (Zürichin yliopisto).
Kommentit
Oma kommentti