
Kirjassaan Mulkerot palaavat Ari Turunen marssittaa tuomiolle muistomerkkeihin ikuistettuja vallankäyttäjiä Kristoffer Kolumbuksesta Winston Churchilliin ja Pietari Suuresta nykypäivän johtajiin.
Näiden kotimaissaan ylistettyjen hallitsijoiden pöyristyttävät teot pakottavat kysymään, kuinka pitkälle olemme valmiita katsomaan sankareiden pahuutta läpi sormien.
Maailmanhistoria on täynnä ikäviä johtajia. Ari Turusen uutuuskirja Mulkerot palaavatesittelee kahdeksantoista toinen toistaan inhottavampaa hallitsijaa ja johtajaa, joiden mulkerous on vertaansa vailla. Nämä julmat itsevaltiaat ja jyrkät populistit arvostavat vain itsensä kaltaisia kovia johtajia, jotka hallitsevat pelolla ja väkivallalla. Winston Churchill vähät välitti Intian nälänhädästä, Thomas Jefferson piti pikkulasten pitämistä orjina ”järkevänä”, puhumattakaan Kolumbuksen, Juan Péronin, Pietari Suuren ja monien muiden karmivista tavoista hallita ja alistaa ihmisiä.
Kansalliset merkkihenkilöt nähdään usein sankarillisessa valossa. Julmuudet oikeutetaan historialla: kaikkihan silloin ovat toimineet samalla tavalla. Mutta hallitsijoiden tekoja on pystyttävä katsomaan myös sellaisesta näkökulmasta, joka ei mahdu koulujen oppikirjoihin ja virallisiin historiikkeihin.
Mulkerot palaavat kurkistaa sankaripatsaiden takapuolelle ja esittelee asioita, joita patsaiden muistolaatoissa ei mainita. Teos on itsenäinen jatko-osa vuonna 2019 julkaistulle Mulkerot-kirjalle.
”Historian suurmiehistä muistetaan yleensä vain hyvä. Ari Turunen kertoo tietokirjassaan, millaisiin karmeuksiin jalustoille nostetut kansallissankarit syyllistyivät.” – Helsingin Sanomat Mulkerot-kirjasta
Kommentit
Oma kommentti