
Erja Yläjärvi. Kuva: Sampo Korhonen.
Erja Yläjärvi on työskennellyt Helsingin Sanomien vastaavana päätoimittajana syyskuusta 2023. Ennen Helsingin Sanomia Yläjärvi työskenteli Hufvudstadsbladetin päätoimittajana vuosina 2021–2023.
Perttu Kauppinen työskentelee kilpailevan konsernin, Alma Median palveluksessa.
Helmikuussa 2021 hänet valittiin Iltalehden vastaavaksi päätoimittajaksi. Hän siirtyi tehtävään lehden uutispäätoimittajan paikalta, jossa hän työskenteli vuodesta 2018 alkaen.
Pariskunnalla on suhde.
Asiasta kerrotaan sosiaalisessa mediassa. Hymyn tietojen mukaan molemmat osapuolet ovat tiedottaneet henkilökunnalleen parisuhteesta.
”Erja on ollut tärkeä ystävä jo pitkään. Tänä keväänä suhteemme on kehittynyt niin, että on ollut aika todeta tosiasia itsellemme – tämä on enemmän kuin ystävyyttä.”
Julkaisussa todetaan, että koska he ovat samalla alalla, asia on otettu esiin myös työnantajan kanssa. Molemmat yhtiöt suhtautuvat asiaan positiivisena yksityiselämän asiana.
Perttu Kauppisen mukaan tuntuu, että tästä tulee hyvä kesä. Asiaa on vahvennettu punaisella sydänemojilla.
Kommentit
Oma kommentti