
Lentokentän matkatavaratarkastus sai Italiassa erikoisen käänteen, kun matkustajan laukusta löytyi kuivattu krokotiilin pää.
Italialaismies oli saapunut Torinon Sandro Pertini -lentokentälle Miamista Istanbulin kautta. Kun hänen matkatavaransa tarkastettiin, viranomaiset löysivät paperiin käärityn krokotiilin pään.
Kuollut matelija takavarikoitiin välittömästi.
Italian Guardia di Finanzan mukaan miestä epäillään suojeltuun lajiin kuuluvan yksilön tuonnista ilman vaadittavaa todistusta tai lupaa.
Seurauksena voi olla jopa vankeutta
Jos mies tuomitaan, hänelle voi koitua huomattava seuraamus.
New York Postin mukaan mahdollinen sakko voi olla noin 23 200–232 000 dollaria. Vaihtoehtoisesti seurauksena voi olla kuudesta kuukaudesta vuoteen vankeutta.
Viranomaiset ovat lisänneet matkatavaroiden tarkastuksia kesäkuukausina, koska yhä useammat turistit matkustavat eksoottisiin kohteisiin ja tuovat mukanaan myös tuotteita tai eläinperäisiä esineitä, joiden maahantuonti voi olla luvanvaraista tai kokonaan kiellettyä.
Löytö herätti voimakkaita reaktioita
Tapaus sai nopeasti huomiota myös sosiaalisessa mediassa.
Osa kommentoijista paheksui sitä, että uhanalaiseen lajiin kuuluvaa eläintä oli käsitelty kuin tavallista matkamuistoa.
Toiset puolestaan suhtautuivat tapaukseen ironisemmin ja ihmettelivät, kuinka paljon huomiota yksi krokotiilin pää sai tullissa.
Yksi asia on kuitenkin selvä: tällainen matkamuisto ei kuulu matkalaukkuun.
Lähde: New York Post
Kommentit
Oma kommentti