
29.5.2025 Espoo, Juhannusneito, Milla Partanen. Kuva Matti Matikainen
Vastoinkäymisten selättämisessä ex-missi Milla Partasta on opettanut jalkapalloura, joka päättyi loukkaantumiseen. ”Kaikki aina järjestyy, tapahtui elämässä mitä tahansa.”
Vihta käteen ja saunaan. Kuluvan kevään MTV3:n Love Island -ohjelmassa ihastuttaneen Milla Partasen, 25, suupielet nousevat hymyyn vaaleaverikön astellessa saunan lauteille Espoon Kivenlahteen avatun elämyskeskuksen Hype-areenan kattoterassilla.
”Rakastan saunomista. Minulla on kotonakin sauna, jossa käyn monta kertaa viikossa. Tykkään lämmöstä”, Milla myhäilee.
Love Island oli espoolaistuneelle vantaalaiselle kokemuksena ainutlaatuinen, vaikka rakkaus jäi lopulta löytämättä. Milla kävi kuvausten jälkeen muutamilla treffeillä parinsa Henryn kanssa, mutta sen pidemmälle yhteydenpito ei johtanut.
”Henry on aivan ihana ja suloinen tyyppi, mutta jokin tietty tunne väliltämme jäi minun puoleltani uupumaan”, Milla pohtii.
Rakkauden sijaan ohjelma tarjosi mahdollisuuden itsetutkiskeluun.
”Se opettaa väkisinkin, kun joutuu selviytymään tuntemattomien kanssa suljetussa tilassa ilman puhelinta ja yhteyttä ulkomaailmaan. Se on hyppy epämukavuusalueelle, jonka jälkeen tuntee itsensä paremmin ja tietää millainen on ihmisenä.”

29.5.2025 Espoo, Juhannusneito, Milla Partanen. Kuva Matti Matikainen
Ero vei terapiaan
Milla oli lähellä päätyä rakkausrealityyn jo edelliskaudella, mutta tuolloin hän perui osallistumisensa viime metreillä aloitettuaan seurustelun. Uusi mahdollisuus aukeni, kun suhde päättyi kuvauksia edeltävänä keväänä.
”Asiat eivät menneet sittenkään niin kuin olin ajatellut, eikä meistä tullut mitään. Se oli aikamoista säätöä, mikä teki viime vuodesta raskaankin.”
Koettelemukset saivat Millan hakeutumaan viime vuonna terapiaan.
”Elämässä tulee rankkoja hetkiä, mutta pitää vain uskoa, että valoa on tunnelin päässä ja kaikki järjestyy”, Milla miettii.
Tulevaan kesään Milla suuntaa avoimin mielin.
”Sinkkukesä on edessä. Voisinpa sanoa jotain muuta”, hän hihkaisee.
Ei sillä, etteikö näyttävällä neidolla ottajia olisi. Love Island -julkisuuden myötä herttaisen ilopillerin sosiaalisen median kanavat ovat täyttyneet treffipyynnöistä.
”Niitä tulee sähköpostinkin kautta, mutta en vastaa niihinkään. Se on huonoin tapa lähestyä. Enemmän arvostan sitä, että lähestytään kasvotusten. Voi olla hyvännäköinen ja komea nuori mies, mutta tärkeintä on se, mitä on sydämessä. Pitää osata nauraa itselleen, olla karismaa ja itsevarmuutta”, Milla listaa.
Kaunotar ei ole välttynyt myöskään törkyviesteiltä.
”Kaikenlaisia sugar baby -ehdotuksia on tullut. Halutaan maksaa rahaa jostain, mutta ne eivät kiinnosta minua yhtään”, Milla laukoo.
Eikä Milla innostu OnlyFansinkaan tekemisestä, vaikka se lisää rahaa voisi tuodakin.
”Jokainen voi tehdä mitä itse näkee parhaaksi ja mikä tuo onnellisuutta, mutta minun juttuni se ei ole. Eikä tule varmasti ikinä olemaan”, hän kuittaa.
Milla nähtiin vuonna 2021 Miss Helsinki -kilpailussa, jossa hän sijoittui ensimmäiseksi perintöprinsessaksi. Tittelin jälkeen hän pohti hakemista Miss Suomi -kilpailuun, mutta lopulta 159-senttinen vaaleaverikkö ei kokenut sitä omakseen.
”Minulle Miss Helsinki -kilpailut olivat jo unelmien täyttymys. Sain kilpailusta kaiken ja enemmänkin mitä ikinä olisin toivonut”, Milla tunnustaa.
Kilpailut toivat Millalle itsevarmuutta, jonka kanssa hän oli aiemmin kipuillut.
”Olen aiemmin ollut ujo, mutta kilpailun kautta sain rohkeutta. Rohkeutta tavoitella omia unelmiani ja mennä omia juttujani kohti.”

29.5.2025 Espoo, Juhannusneito, Milla Partanen. Kuva Matti Matikainen
Mallintöitä lapsena
Millan yhtenä vahvuutena on poseeraaminen, joka sujuu luonnostaan. Milla sai ensikasteensa mallina toimimiseen jo 9-vuotiaana päädyttyään vantaalaisen hevoskaupan mainosmalliksi.
”Olen aina tykännyt olla kameran edessä, vaikka olenkin ollut pohjimmiltani ujo ja introvertti.”
Vastoinkäymisten käsittelyssä Millaa on opettanut jalkapalloura. Hän lukeutui nuorempana ikäluokkansa maajoukkueeseen ja pelasi SM-tasolla, mutta keskikentän pallotaituri joutui jättämään viheriöt loukkaantumisen myötä 17-vuotiaana.
”Polvesta meni eturistiside poikki kahteen kertaan, mikä pakotti lopettamaan. Se oli rankka paikka, sillä olin harrastanut jalkapalloa 5-vuotiaasta lähtien. Viimeisinä vuosina treenasin yhdeksän kertaa viikossa, ja tavoitteenani oli siirtyä ulkomaille pelaamaan”, Milla huokaa.
Milla kuntoutti polveaan vuoden päivät, kunnes sama polvi petti uudelleen heti paluuottelussa taklaustilanteessa.
”Kuului vain naps. Tiesin heti, että se meni uudestaan. Myöhemmin paljastui, että kyse oli leikkausvirheestä. Se olisi pitänyt tietää, ettei polvi tule kestämään.”
Polven pettäminen toistamiseen sai Millan murentumaan.
”Se oli henkisesti rankkaa. Kivutkin olivat kovat, eikä jalka alkuun edes suoristunut kunnolla.”
Leikkauksista muistuttavat oikeassa polvessa olevat isot arvet, joista Milla kertoo saaneensa palautetta Love Island -ohjelman katsojilta.
”On kyselty, mistä jäljet ovat. Ne ovat aika rajut”, Milla tunnustaa.
Polven ja säären alueella ei ole tuntoa, mutta muutoin polvi ei normaaliarkea haittaa.
”Välillä huomaan polven olevan arka, mutta pystyn käymään nykyään potkimassa palloakin kavereiden kanssa ja harrastamaan muutakin liikuntaa”, Milla kiittelee.
Loukkaantumisen aikaan Milla opiskeli Helsingin Mäkelänrinteen urheilulukiossa. Osa sen aikaisista opiskelijatovereista nähdään Helmarien eli Suomen naisten maajoukkueen riveissä kesän EM-kisoissa, mutta Milla ei ole jäänyt kohtaloaan surkuttelemaan.
”Uskon, että kaikella on aina joku tarkoitus. Kaikki järjestyy, tapahtui elämässä mitä tahansa. Sitten löytää onnen ja oman intohimonsa jostain muualta.”

29.5.2025 Espoo, Juhannusneito, Milla Partanen. Kuva Matti Matikainen
Unelmat kompassaina
Jalkapallosta saadut opit heijastuvat Millassa määrätietoisuutena, mikä on poikinut tulosta niin missiympyröissä kuin sen jälkeisellä yrittäjäuralla.
”Unelmat ovat toimineet aina kompassinani – myös hetkinä, kun muut eivät ole uskoneet minuun. Elämässäni on ollut vaiheita, jolloin minua on epäilty ja vähätelty. Silti olen uskonut itseeni ja siihen, että oma juttu kantaa”, Milla kuvaa.
Uutuutena Milla lanseerasi alkukesästä nimeään kantavan kauneusboksin, jonka hän toteutti yhteistyössä tunnetun kosmetiikka-alan verkkokaupan kanssa.
”Haluan inspiroida muita kauneuden alalla ja olla esimerkkinä siitä, että unelmia kannattaa tavoitella. Jos ei usko itseensä, ei kukaan muukaan voi uskoa.”
Omaksi esikuvakseen Milla nostaa brittiläisen tv-persoona Molly-Mae Haguen, joka tunnetaan myös ammattilaisnyrkkeilijä Tommy Furyn puolisona.
”Molly-Maekin aloitti uransa aikanaan Britannian Love Islandista”, Milla hymyilee.
Kommentit
Oma kommentti