
Presidentti Tarja Halonen saattoi ystäväänsä Seela Sellaa tämän viimeiselle matkalle.
Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.
– Olin eilen hautajaisissa, Pentti oli vielä eilen Unkarissa. Hautajaiset olivat niin nopeasti perinteen mukaan, Tarja Halonen kertoi IS:lle.
– En edustanut hautajaisissa mitään virallista tahoa vaan istuin siellä ystävien joukossa. Meillä oli läheinen suhde. Hautajaiset olivat hyvin pienelle joukolle, hän jatkaa IS:lle.

Näyttelijä Seela Sella kuoli maanantaina 28. syyskuuta 2026 ollessaan 89-vuotias. Hänet haudattiin pian kuolemansa jälkeen juutalaisen perinteen.
Perinteen mukaisesti vainaja haudataan mahdollisimman pian, yleensä 24–48 tunnin kuluessa kuolemasta (paitsi sapattina tai pyhäpäivinä).
Sella haudattiin tiistaina 29. syyskuuta 2026 kello 17 Helsingin juutalaiselle hautausmaalle Etu-Töölöön.
Tampereella vuonna 1936 syntynyt Sella (o.s. Virtanen) oli yksi Suomen rakastetuimmista näyttelijöistä. Hän oli monipuolinen esiintyjä, joka luovi vuosikymmeneltä toiselle rautaisen ammattitaitonsa ja persoonallisuutensa ansiosta.
Seela Sella solmi avioliiton suomenjuutalaisen Elis Sellan kanssa 1962 ja kääntyi juutalaisuuteen 1969. Selloilla on poika ja tytär.
Seela Sella liittyi vuonna 1970 Suomen Sosiaalidemokraattiseen Puolueeseen(SDP), johon myös hänen äitinsä Hilpi Koskinen ja miehensä Elis kuuluivat. Tuosta lähtien Sella on ollut sosiaalidemokraatti. Hän oli presidentin valitsijamiehenä vuoden 1988 vaaleissa.
– Olimme hyviä ystäviä, mutta hän oli myös kanssamme paljon työväenliikkeen piirissä, Halonen totesi IS:lle.
Sella sairastui keväällä 2026 nielusyöpään. Hän menehtyi 28.9.2026.
Kommentit
Oma kommentti