Dolly Partonin viimeinen levytys julkaistaan U2:n uudella albumilla!

Dolly Parton. Kuva: Wikimedia Commons/U.S .Air Force

Elokuussa 80-vuotiaana kuolleelta Dolly Partonilta kuullaan vielä yksi uusi levytys.

Country-legenda esiintyy U2:n tulevalla Carnaval De Luz -albumilla kappaleessa Torn, jolla hän laulaa yhdessä Bonon kanssa.

Daily Starin mukaan kyseessä on Partonin viimeiseksi jäänyt levytys.

U2:n uusi albumi julkaistaan 13. marraskuuta. Yhtyeen oman sivuston mukaan kyseessä on bändin ensimmäinen kokonaan uutta materiaalia sisältävä studioalbumi yhdeksään vuoteen. 

Dolly lauloi Bonon kanssa

Torn on countryhenkinen kappale, jonka tekijöihin kuuluvat U2, Parton sekä Snow Patrolista tuttu Johnny McDaid.

Daily Star kuvailee kappaleen käsittelevän rikkoutuneita perhesiteitä ja teemoja, joilla on myös laajempaa kaikupohjaa.

Partonin vierailu albumilla ei tullut täysin tyhjästä, sillä hänen ja U2:n välillä oli jo ennestään lämmin yhteys.

Kun Parton täytti aiemmin tänä vuonna 80 vuotta, U2 lähetti hänelle musiikillisen tervehdyksen. Nashvillessa asuva irlantilainen säkkipillisti Patrick D’Arcy saapui Partonin tilalle ja soitti hänelle yllättäen Happy Birthday -kappaleen.

Parton otti tempauksen vastaan huumorilla ja kiitti muusikkoa ennen syntymäpäiväkynttilöiden puhaltamista.

U2 juhlii 50-vuotista taivaltaan

U2 viettää samalla 50-vuotisjuhlaansa.

Carnaval De Luz sisältää 12 kappaletta, ja albumin teemoiksi on nostettu muun muassa hengellisyys, ystävyys, vapaus ja vaikeuksien kestäminen.

Levyn ensimmäisiin julkaisuihin kuuluu kappale Silencio, joka julkaistiin 24. syyskuuta. 

Partonin mukanaolo tekee albumista samalla osan hänen pitkän uransa viimeistä lukua.

Dolly Parton kuoli 25. elokuuta 2026. Hänen perheensä vahvisti kuoleman tuolloin. 

Lähde: Daily Star

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Dolly Parton

Kommentit

Oma kommentti