Euroviisulegenda Johnny Logan Suomeen heinäkuussa!

Euroviisujen moninkertainen voittaja Johnny Logan saapuu esiintymään Suomeen heinäkuussa. Logan tähdittää Inkoon Degerbyssä heinäkuussa pidettäviä Kisu Järnströmin isännöimiä perinteisiä Possujuhlia. Muina artisteina nähdään kotimaiset TopmostOsmo’s Cosmos, Dire Straits -tribuuttiyhtye Alchemy sekä EASY The Eagles Tribute Band

Kyseessä on jo 21. kerta, kun tapahtuma järjestetään Inkoon idyllisissä maalaismaisemissa. Possujuhlien promoottori Kisu Jernström tunnetaan ansioituneena musiikkialan vaikuttajana, muusikkona ja kyläkauppiaana. Degerbyn Possujuhlien tapahtumapaikkana on hänen ja Tiina-vaimonsa tunnelmallisen kyläkaupan ja -kahvilan, Degerby Delin avara piha-alue.

– Luvassa on taas kerran hyvän mielen festari täynnä hittejä ja upeaa tunnelmaa. Juhlistamme on muodostunut hienoa perinne ja on upeaa isännöidä sitä jälleen kerran, kertoo Kisu.

Possujuhlien päätähti Johnny Logan on voittanut euroviisut laulajana 1980 ja1987 sekä voittajakappaleen säveltäjänä 1992. Hän syntyi Melbournessa, Australiassa vuonna 1954 ja muutti perheensä kanssa Irlantiin kolmevuotiaana. Jo kolmetoistavuotiaana hän oli oppinut soittamaan kitaraa ja alkanut kirjoittaa lauluja. Loppu on musiikin historiaa.

Suomen suosituimpana yhtyeenä 1960-luvulla esiintynyt Topmost jatkaa yhä aktiivista keikkailuaan. Yhtyeessä ovat mukana sen alkuperäiset jäsenet Harri SaksalaEero LupariHeimo Holopainen ja Kisu Jernström sekä vuonna 2025 mukaan tullut laulaja-kosketinsoittaja Mikko Rintanen.

Osmo’s Cosmos tarjoaa keikallaan 1970-luvun rock-show’n. Yhtyeen ensimmäinen Osmo’s Cosmos Show esitettiin alkuvuodesta 1996, eli tänä vuonna vietetään jo kokoonpanon 30-vuotisjuhlaa.

Alchemy-tribuuttiyhtye perustettiin vuonna 2003, ja sen on erikoistunut esittämään suurimmat Dire Straits -yhtyeen hitit autenttiseen tyyliin. Alchemyssä soittaa viisi pitkän linjan muusikkoa: kitaristi-laulaja Tapio Ylinen, basisti Jukka Haavisto, kosketinsoittaja Juhani Valkama, kitaristi Arttu Tuominen ja rumpali Simo Haapala.

EASY The Eagles Tribute Band on maamme vanhin Eagles-tribuuttiyhtye. Sen perustamisesta on kulunut jo yli 50 vuotta. EASYn kokoonpanoon kuuluu nykyään kolme alkuperäisjäsentä: Petteri KokljuschkinSami Javne ja Roni Kamras, sekä kaksi nuoremman polven laulajakitaristia Lappe Holopainen ja Tomi Juustila sekä upeaääninen pianisti Katri Silolahti.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Johnny Logan

Kommentit

Oma kommentti