Nuha? Tutkimus – orgasmi voi avata tukkoisen nenän kuin nenäsuihke konsanaan!

Nuha. Kuvituskuva, joka ei varsinaisesti liity juttuun. Kuva: Unsplash.com

Flunssakausi on täällä, nenät ovat tukossa ja nenäsuihke on monilla kovalla kulutuksella.

Tutkimuksen mukaan vaihtoehtoinen apu voi löytyä yllättävästä suunnasta: orgasmi saattaa helpottaa nenän tukkoisuutta ainakin hetkellisesti.

Saksalaistutkimuksessa seurattiin 18 paria eli yhteensä 36 ihmistä. Osallistujien nenähengitystä mitattiin ennen seksiä ja sen jälkeen. Vertailuna käytettiin toisena päivänä nenän tukkoisuutta vähentävää suihketta.

Tulokset olivat varsin kiinnostavia.

Heti seksin jälkeen nenän ilmavirtaus parani selvästi. Puolen tunnin kohdalla vaikutus oli edelleen voimakas ja tutkimuksessa jopa lähellä nenäsuihkeen tehoa.

Vaikutus ei kuitenkaan kestänyt pitkään

Orgasmin vaikutus näkyi tutkimuksessa noin tunnin ajan.

Kolmen tunnin kuluttua nenähengitys oli palautunut käytännössä lähtötasolle. Nenäsuihkeen vaikutus kesti pidempään.

Tutkimuksen mukaan juuri ne osallistujat, joilla nenä oli valmiiksi selvästi tukossa, hyötyivät eniten.

Tutkijat eivät pystyneet osoittamaan tarkasti, mikä ilmiön aiheuttaa, mutta mahdolliseksi selitykseksi nostettiin kiihottumisen, fyysisen rasituksen ja orgasmin yhteisvaikutus.

Kiihottumisen aikana sympaattinen hermosto aktivoituu, adrenaliinin määrä kasvaa ja nenän verisuonet voivat supistua. Tämä voi vähentää limakalvojen turvotusta ja helpottaa hengittämistä.

Pieni tutkimus – mutta tulos oli selvä

Tuloksiin pitää suhtautua maltilla, sillä tutkimus oli pieni. Osallistujia oli 36, ja objektiivisia ilmavirtausmittauksia saatiin vain osalta.

Silti tutkimuksessa havaittiin selvä ilmiö: tukkoisesta nenästä kärsivillä nenähengitys parani orgasmin jälkeen.

Vaikutus oli parhaimmillaan lähes nenäsuihkeen veroinen, mutta lyhytaikaisempi.

Flunssalääkettä orgasmi ei siis tutkimuksen perusteella korvaa, mutta tukkoiseen nenään se voi ainakin joillakin tuoda hetkellisen helpotuksen.

Ja sinänsä tutkimuksen tulos on erikoinen. Kukapa sitä jaksaisi tällä keinolla kerran tunnissa avata tukkoista nenäänsä.

Lähteet: New York Post, PubMed

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: nuha

Kommentit

Oma kommentti