Heidi Foxell kertoo syövästään: ”Välillä tekis mieli vaan huutaa”

Poliisi Heidi Foxell kertoo sosiaalisessa mediassa vakavia uutisia sairaudestaan.

Magnum kick off -tapahtuma, Heidi Foxell. Kuva: Tiia Ahjotuli/Otavamedia

Foxell sairastaa leukemiaa. Lääkitys oli puolitoista kuukautta katkolla vaikeiden oireiden vuoksi. Niitä olivat muiden muassa munuaisten vajaatoiminta.

Tauon aikana Foxellin munuaiset alkoivat toimia paremmin ja leukemia-arvot olivat viitearvojen sisällä.

Viime viikolla leukemia-arvot lähtivät nousuun ja lääkitystä piti jatkaa.

– Voiko unohtaa, että on syöpä, Heidi Foxell aloittaa päivityksensä Instagramissa.

– Vastaus on kyllä, joskus.. Kun vuosia ottaa vain yhden pillerin päivässä, voi unohtaa miksi sitä oikein syö. Totuus kuitenkin on, että mulla on leukemia.

– Mun syöpälääke on nyt alkanut aiheuttaa vakavia sivuoireita ja siksi lääke laitettiin 1,5kk sitten tauolle. Tällä haluttiin selvittää oliko syöpälääke syy munuaisen vajaatoimintaan. Kokeissa munuainen alkoikin toimia paremmin lääkkeen ollessa tauolla ja leukemia-arvotkin oli vielä sopivissa viitearvoissa. Viimeviikon testit kuitenkin kertoivat hälyttäviä uutisia siitä, että leukemia-arvot olivat lähteneet nousuun. Lääkitystä jouduttiin jatkamaan välittömästi.

– En tiedä miten kestän jos munuaistoiminta taas heikkenee ja samat oireet palaavat. Joitain varahoitomuotoja vielä on, mutta nyt seurataan tilannetta.

Välillä tekis mieli vaan huutaa, hän toteaa.

– Jos vaan voisin pinkaista mettää ja karjua niin lujaa et kaikki elukat pakenis kilometrin säteeltä. En voi enempää alleviivaa, että eläkää hemmetti hetkessä.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Heidi Foxell

Kommentit

Oma kommentti