Heikki Kahila täytti 90 vuotta!

Heikki Kahila on uutisankkuri ja televisiojuontaja. Hän työskenteli Yleisradion pääuutislähetyksissä 14 vuotta 1960–1970-luvulla.

Hän täytti 90 vuotta perjantaina 7. elokuuta 2026

Kahila oli 1960-ja 1970-luvuilla todellinen televisiojulkkis. Hän kertoi miljoonayleisölle television iltauutisissa Suomen ja maailman tapahtumat uskottavalla, vakaalla rauhallisella tyylillään. Hänen matala äänensä oli tunnistettavissa koko Suomen kansan korvissa.

Hymy kirjoitta Kahilasta tasan 10 vuotta sitten, kun hän täytti 80 vuotta:

”Uutisankkurina ja viihdemiehenä tutuksi tullut Heikki Kahila, 80, ei enää kaipaa televisioon, vaikka kipakoita mielipiteitä hänellä yhä riittää tv-viihteestä.

– Eläkeläiset ovat viihteen osalta unohdettu kansa, Kahila ruotii Hymyn painetussa lehdessä olevassa 30 kysymystä -sarjassa.

Heikki myös yllättää. Hän kirjoittaa Keravan Oopperalle konserttikäsikirjoitusta. Niin ikään hän tekee vaimonsa kanssa tutkimusta itsenäisyytemme ajan rakastetuimmista iskelmistä.”

Näin siis 10 vuotta sittten uutisoitiin Kahilasta Hymy-lehdessä.

Kahila aloitti toimittajana Ylen uutisissa vuonna 1962. Uutisten lukijana hän työskenteli kesään 1978 saakka. Sen jälkeen hän juonsi muun muassa Hyvä Suomi -ohjelmaa ja muita reportaasiohjelmia. Vuosina 1981–1997 hän toimi Ylen viihdetoimituksessa tuottajana ja toimittajana.

Kahila lauloi myös Songilo-lauluyhtyeessä yhdessä tunnettujen televisioesiintyjien Aarre Elon, Jukka Virasen, Alpo ”Apeli” Halosen ja Jani Uhleniuksen kanssa. Hän on juontanut useita televisio-ohjelmia, kuten Yhden illan juttu ja Kesäillan valssi ja esiintyi muun muassa cameoroolissa lasten televisioelokuvassa Villahousupakko sekä useissa muissa elokuvissa. 1980- ja 1990-luvuilla Heikki Kahila työskenteli tuottajana ja toimittajana TV1:n Viihdetoimituksessa.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Heikki Kahila

Kommentit

Oma kommentti