Femina: Karita Tykkä uudesta suhteestaan: ”Sami on hidastanut minua”

Karita Tykkä on pitänyt onnistuneen rakastuneen naisen kesäloman.

Feminan haastattelussa todetaan, että kuukauden mittainen kesäloma ei todennäköisesti olisi toteutunut ilman tanssija-koreografi ja lennonopettaja Sami Saikkosta, sillä parisuhde on muuttanut Karitan arkea.

– Sami on hidastanut minua. Hän on opettanut minut ottamaan vapaata ja olemaan enemmän läsnä tässä hetkessä, Tykkä kertoo Feminassa.

– Paras ystäväni, Elina, on sanonut minulle monta kertaa, että pitäisit edes yhden vapaapäivän viikossa. En ole osannut. Kun Sami tuli elämääni, hän otti saman asian esille. Päätin uskoa heitä, hän toteaa haastattelussa.

Nykyisin hyvinvointivalmentaja pitää lauantaisin vapaata, ne päivät ovat palautumista varten. Silloin ei tarvitse suorittaa mitään, eikä päivässä yleensä ole etukäteen sovittuja aikatauluja.

– Lepopäivänä saunon aamuin illoin ja pulahdan mereen kotirannan kallioilta. Yhdessä lähdemme ehkä moottoripyöräajelulle tai katselemme elokuvaa. Päivään kuuluu hyvää ruokaa. Usein kuljen aamutakissa vielä iltapäivälläkin.

Sami Saikkonen puolestaan kertoi aiemmin Anna-lehdelle rakkaudestaan Notre Damen kellonsoittaja -musikaalin kutsuvierasensi-illassa Samppalinnan kesäteatterissa Turussa. 

– Kun Karita tuli elämääni, elämään tuli valo. Kaikki sanovat, että se näkyy minusta, hän kertoo Annalle.

– Minulla on ihan sellainen olo kuin olisin perillä. Se on aika suuri tunne, valtava. Ja se tuli täysin odottamatta. En odottanut tässä elämäntilanteessa enää mitään tällaista kokemusta.”

Lue myös: Karita Tykkä ja Sami Saikkonen – hellän intiimit rakkauskuvat!

Ennen Karitan tapaamista Sami kertoo olleensa tavattoman surullinen ja kokeneensa yksinäisyyden tunteita. Hän kertoo ajatelleensa, että tällainen ei olisi hänelle enää mahdollista. Hän oli saanut niin paljn kaikkea ja kaunista. Sitten kävi yhtäkkiä, että hän löysi vertaisensa.

– Olemme kuin 19-vuotiaita, vaikka Karita on 49-vuotias ja minä 59-vuotias. Me myös nukumme yhtä vähän kuin 19-vuotiaat! Karitan älysormuskin on ilmoittanut, että pitäisi vähän nukkua”, hän totesi Annassa.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Karita Tykkä

Kommentit

Oma kommentti