
REINO NORDIN, 14.7.2005
© ARI KAKKINEN/KUVARYHMÄ/SKOY
Taannoin uuden miehille suunnatun kosmetiikkasarjan lanseerannut näyttelijä-muusikko Reino Nordin halajaa perheineen mökille, joka sijaitsee Nuuksiossa puolen tunnin ajomatkan päässä Helsingistä.
”Se on kiva mesta. Aina kun sinne menee, voi löysätä yhden napin. Ei tarvitse jännittää, vaan voi rentoutua ja olla vain”, Reino taustoittaa.
Mökillä on kasvihuone, jossa Reino kypsyttelee yhdessä Maria-puolisonsa kanssa erilaisia ruokakasveja ja hedelmiä.
”Bravuurinamme ovat olleet kesäkurpitsat. Niistä tuli massiivisen kokoisia pömpeleitä, mutta porkkanaa ja perunaakin on saatu. Samoin marjoja ja viinirypäleitä.”
Viljelyn ohella Reino on päässyt hyödyntämään mökillä kädentaitojaan.
”Vaarini oli veistonopettaja, jolta opin kaiken terävän ja tylsän puukon eroista kuin myös puutavaran syistä ja laadusta.”
Tämä juttu löytyy toukokuun painetusta Hymy-lehdestä.
Kommentit
Oma kommentti