
Sarah Dzafce menetti Miss Suomi -kruununsa niin sanotu rasismikohun vuoksi loppuvuodesta 2025. Syynä tähän oli se, että Dzafcesta oli levinnyt kuva, jossa hän venytti silmiään. Kuvan yhteydessä luki teksti ”kiinalaisen kanssa syömässä”.
Mediakohu on laantunut, mutta Sarahille sillä oli vahvat vaikutukset elämäänsä.
Hän kertoo nyt Iltalehdelle kuinka keikkapalkkiot ovat muuttuneet kohun jälkeen.
Dzafce kertoi keväällä Pinnalla-podcastissa, että sai kohun jälkeen useita yhteistyöpyyntöjä sähköpostitse. Samalla Dzafce kertoi, että on laskuttanut kohun jälkeen isoimpia summia koskaan.
– Kyllä ne ovat sellaisia summia yhden päivän tai vaikka kolmenkin tunnin työstä, mitä olen ennen saanut kuukauden työstä ravintola-alalta, Dzafce täsmentää nyt Iltalehdelle.
Dzafce on nähty esimerkiksi Ice Cage -kamppailutapahtumissa päähaastattelijana. Tulot saattavat tulla esimerkiksi erilaisista kuvauksista ja markkinointivideoista.
Lähde: Iltalehti
Kommentit
Oma kommentti