Tangokuningas Jukka Hallikaisen ja Jaana-vaimon ensitreffit Naistenklinikalla – ”Täydennämme toisiamme”

Jukka ja Jaana Hallikainen Olkkolan Hovissa

Vuoden 2008 tangokuningas Jukka Hallikainen ja Jaana-vaimo ovat pitäneet yhtä yli 30 vuotta. Elokuussa he viettävät yhteisiä 50-vuotispäiviä.

Teksti: Reija Kokkola kuvat: Arto Wiikari ja Juha Harju/Om-arkisto

Se oli rakkautta ensiparkaisulla, vai pitäisikö sanoa ensikarjaisulla. Yli 30 vuotta yhdessä olleet tangokuningas Jukka Hallikainen ja hänen vaimonsa Jaana Hallikainen, omaa sukua Kiviniemi, syntyivät lähes samaan aikaan Helsingin Naistenklinikalla 50 vuotta sitten. Tarkalleen ottaen 5. elokuuta vuonna 1976. Horoskooppimerkiltään leijonia siis molemmat.

”Meillä on ikäeroa neljä tuntia. Ensitreffit olivat siis jo Naistenklinikalla 50 vuotta sitten”, Jukka hymyilee.

Vaikka treffailu ei ihan tuolloin alkanutkaan, niin ehkä tähdet olivat oikeassa asennossa, sillä takana on 31 vuotta yhteistä taivalta. Elokuun 5. päivä Hallikaiset viettävät yhteisiä viisikymppisiään Turkian lavalla. Jukan hyvä ystävä ja muusikkokumppani, tangokuningas Marko Maunuksela toimii 100-vuotisjuhlien seremoniamestarina. 

”Muuten ohjelma on meille yllätys”, Jukka toteaa.

Kun Jukka ja Jaana vauvoina kotiutuivat, oli molemmilla osoite Itä-Helsingissä. Jukan perhe asui Santahaminassa, Jaanan viereisellä saarella Laajasalossa. Molempien musikaalisuus huomattiin jo lapsena, joten molemmat pyrkivät samalle musiikkiluokalle. Heistä vain Jukka jatkoi musiikkiluokalla ”jo aloittamallaan tiellä” laulajana. Se kuulemma alkoi äitienpäivänä seitsemänvuotiaana. Silloin Jukka lauloi kotikulmillaan Santahaminassa äitienpäiväkonsertissa. Laulu oli tietenkin Äideistä parhain.

”Toinen oli On suuri sun rantas autius. En tiedä miksi”, Jukka nauraa muistolleen.

Mutta miksi musikaalinen Jaana ei sitten mennytkään musiikkiluokalle, vaikka hänet sinne hyväksyttiin? Ilmeisesti pieni tyttö ei kokenut asiaa sittenkään kovin tärkeäksi.

”En muista koelaulusta mitään. Musiikkiluokalle pyrkineet kaverini eivät päässeet, joten varmaan siksi jätin sen itsekin”, Jaana kertoo.

Vuoden 2008 tangokuningas Jukka Hallikainen ja puoliso Jaana. Tangomarkkinat 2016 Seinäjoella 10.7.2016 © Juha Harju/Otavamedia

Bileilta vei yhteen

Jukan ja Jaanan tulevaisuuden sinetöi lopulta Helsingissä sijainnut Dance Rock Café. Jukka oli liikkeellä oman kaveriporukkansa kanssa, Jaana omansa. Heillä sattui olemaan pari yhteistä ystävää, joten Jaana ja Jukkakin tutustuivat illan tuoksinassa. Jukan muistikuvat illasta ovat hatarat.

”Esittelin itseni Jaanalle Santahaminan suurruhtinaana. Humalatilan takia en muista tuosta illasta juuri mitään”, Jukka myöntää.

Ensitapaamisen jälkeen suhde eteni hiljalleen seurustelevien kavereiden ansiosta. Näissä tapaamisissa Jukka olikin aina selvin päin, sillä hän toimi pariskunnan autokuskina. Automatkoille tuli myös Jaana.

”Ettei Jukan olisi tarvinnut olla kolmantena pyöränä”, Jaana hymyilee.

”Tavallaan olimme silloin treffeillä, vaikka olimmekin vain mukana kaverien seurana”, Jukka lisää.

Seurustelun jatkuessa Jukka viihtyi Jaanan luona omaa Etelä-Haagan poikamiesboksiaan paremmin. Jaana asui tuolloin yhä kotona perheensä kanssa. Kun Jaana lähti aamuisin kouluun, Jukka hiippaili jääkaapille hakemaan aamupalaa.

”Huomasin loisivani siellä koko ajan enemmän. En siis alkuun asustellut siellä mitenkään julkisesti. Pikkuhiljaa tutustuin Jaanan perheeseen, ja tulin hyvin toimeen hänen vanhempiensa ja pikkuveljensä kanssa”, Jukka muistelee.

Jukka ja Jaana Hallikainen Olkkolan Hovissa

Jaana kosi Jukkaa

Kun seurustelu ja rakkaus syveni, Jaana ja Jukka asuivat ensin Jukan yksiössä Haagassa. Molemmat opiskelivat ja kävivät töissä. Sitten nuoripari muutti kaksioon Laajasaloon. Vuokralle he pääsivät ottaessaan hoitaakseen talon porras- ja saunasiivouksen.

”Se oli ehtona. Siivosimme 11:tä rappukäytävää ja saunaa. Olihan siinä hommaa muiden töiden lisäksi”, Jaana ja Jukka toteavat.

Pariskunta perusti toiminimen, ja siivoustöissä auttoi myös Jaanan äiti. Se tulikin tarpeeseen, sillä esikoinen Nea teki jo tuloaan. Nea-tyttö syntyi kesällä 2000, ja Hallikaisista tuli perhe.

”Jaana oli vielä muutama päivä ennen Nean syntymää moppi kädessä siivoamassa”, Jukka kertoo.

Ennen esikoisen syntymää suhde oli jo sinetöity sormuksin. Tammikuussa 1998 Jaana ja Jukka menivät kihloihin laivaristeilyllä. Jaana kosi, ja heidät vihittiin neljän vuoden kuluttua Roihuvuoren kirkossa.

”Jaana kosi ja ehdotti hääpäivää, mutta olimme tietenkin näistä asioista puhuneet”, Jukka huomauttaa.

Jaana on pariskunnasta selvästikin se, jolla on langat käsissään. Energinen puoliso on kova tekemään, mutta Jaana katselee asioita rauhallisemmin. 

”Luonteemme täydentävät toisiaan”, he toteavat yhdestä suusta.

Jukka ja Jaana Hallikainen Olkkolan Hovissa

Poissa julkisuudesta

Vuonna 2004 Nea sai pikkusiskon, Minan. Kun Jukka oli työkeikalla, Jaana lähti huvikseen katsomaan rivitaloasuntoa Mellunmäestä. Spontaani leijonanainen ihastui asuntoon. Jukka kysyi puhelimessa hintaa.

”Jaana oli jo tehnyt tarjouksen, joka meni heti läpi. Kävin sitten keikalta palatessani ihmettelemässä uutta kotiamme ulkoapäin iltapimeässä.”

Kun tytöt kasvoivat, alkoi Jaanaa ja Jukkaa kiinnostaa elämä maaseudulla. Muutto Miehikkälään ”Kaakonkulmalle”, Jukan kotiseudulle toteutui vuonna 2011. Jukka oli valittu tangokuninkaaksi muutamaa vuotta aiemmin. Kruunun ansiosta he lopulta päätyivätkin asumaan luonnon rauhaan Miehikkälään.

”Miehikkälä halusi lahjoittaa meille tontin voittoni jälkeen. Siihen tilaisuuteen sitten lopulta tartuimme.”

Jaana hiljenee, kun hän miettii, miltä tuntui tulla tangokuninkaan vaimoksi. Ei kuulemma oikein miltään. Yhteen hitsautunut pari ei kirkkaasta kruunusta häkeltynyt, tosin Jukan keikkatahti tuli päätä huimaavaksi. Perhe päätti pysyä poissa julkisuudesta ainakin siihen asti, kunnes tytöt olisivat isoja.

”Olimme ennen voittoa jo sopineet, että minä ja tytöt pysymme poissa julkisuudesta. Se sopimus on pitänyt. Ainakin tähän asti”, Jaana naurahtaa.

Koronakriisi

Jukka on ollut parrasvaloissa vuodesta 2008, joten julkisuus on ollut osa hänen työtään. On heidän Miehikkälän-talonsa ympärillä vaanineet paparazzitkin, mutta Jukka ei ole antanut sen häiritä. Ei sillä, etteikö salakuvaaminen tuntuisi kurjalta.

”Olihan se inhottavaa kuulla naapureilta, että täällä hiippailee joku kameran kanssa, kun emme itse olleet kotona”, Jaana ja Jukka sanovat.

Ensimmäinen ikävä kokemus julkisuudesta tuli pian kruunajaisten jälkeen. Jaana lähti kilpailun ratkettua porukoittensa mukana autolla kohti Helsinkiä. Iloisella mielellä, totta kai.

”Emme olleet ehtineet Etelä-Pohjanmaan rajojen ylikään, kun Jukka soitti ja kertoi ikävästä ja epätodesta jutusta, jonka oli julkaistu. Se tuntui kurjalta.”

Vaikka liitto on kestänyt Jukan julkisuuden ja kiireisen työn, on tässäkin parisuhteessa ollut omat kriisinsä.

”Totta kai! Kaikissa pitkissä liitoissa on vaikeitakin aikoja”, Jukka ja Jaana toteavat.

Jukan ammatti voisi aiheuttaa mustasukkaisuutta, koska toki hänellä on naispuolisia faneja. Jaana ei ole mustasukkaista tyyppiä, eikä ole Jukkakaan.

”Ehkä ihan nuorena saatoin olla mustasukkainen”, Jukka pohtii.

”Minä taas olen joskus valittanut Jukalle, että hän viihtyy paremmin muualla kuin kotona”, Jaana lisää viitaten puolison liikkuvaan työhön.

Yksi kriisiaika sijoittuu koronavuosiin. Silloin Jukka joutui olemaan kotona, kun työt esiintyjiltä tyssäsivät. Kun Jukka pyöri väkkäränä kotinurkissa, Jaana toivoi, että Jukka lähtisi viikoksi mökille. Jukka taas muistaa erityisesti paistinpannut.

”Huomasin motkottavani asioista, kuten siitä, että paistinpannua ei ollut pesty. Yhtäkkiä meidän perheessämme motkotettiin, mitä ei ollut aiemmin tapahtunut”, Jukka sanoo.

Tällä hetkellä pariskunta nauttii isovanhemmuudesta. Nea-tyttärellä on kaksi pientä poikaa, joiden kanssa puuhaaminen on Jaanasta ja Jukasta todella mukavaa. He ovat osakkaina Kaakon Golf Oy:ssä. Jaana ei golfaa, mutta hän on aktiivisesti mukana toiminnassa. Jukan keikkakalenteri näyttää ainakin kesän osalta hengästyttävältä. Tulevaisuudelta Jaana ja Jukka toivovat terveyttä.

”Ehkä Jukan pitäisi myös oppia sanomaan ei joillekin työtehtäville”, Jaana sanoo.

”Minulla on toiveena jonain päivänä saada hole-in-one!” Jukka lisää hymyillen.

Teksti: jarikupiainen
Avainsanat: Jukka Hallikainen

Kommentit

Oma kommentti